Kvíz: Zjistěte, jak dobře znáte nejznámější bylinky dle obrázku. Většina lidí to na plný počet nezvládne

Pamatujete si prázdniny u babičky, kdy, když vás něco trápilo, třeba jste měli horečku, kašel či vás bolelo břicho, babička sáhla do tajné skrýše a připravila vám čaj z nějaké bylinky. A vždy to pomohlo. Není proto divu, že se k bylinkaření dnes lidé vracejí, stejně, jako to dělaly naše babičky a možná, že s bylinkami řadu neduhů vyléčíme mnohem spolehlivěji, než s léky, které nám předepisují lékaři. Naučte se, že když vás bolí v krku, nemusíte cucat žádné pastilky, ale uděláte si pěkně čaj ze šalvěje, dochutíte medem a pravidelně kloktáte. Léčba se vždy podaří. Přejedli jste se nedělního oběda? Uvařte si čaj z máty nebo tymiánu, a brzy budete mít bříško opět v pořádku. Máte špatnou náladu a nic vás nebaví? Tak to chce meduňku. Možná, že právě teď je ta nejlepší doba, začít opět bylinkařit.

Bylinky pěstujte kdekoliv: hlavně je mějte blízko

Jestliže máte k dispozici zahradu a můžete si zde dovolit udělat pár bylinkových záhonů, a je jedno zda vyvýšených nebo klasických, neváhejte. Máte k dispozici jen balkon nebo terasu? I to je skvělé, v truhlíku a v nádobách můžete pěstovat většinu běžných bylinek, které využijete v kuchyni i při léčbě řady nemocí. Tak či tak, vždy si základní bylinky pěstujte co nejblíže ke kuchyni, protože až bude ošklivé počasí a vy budete potřebovat pažitku nebo petrželku do polévky, stačí jen otevřít okno a potřebnou bylinku si utrhnout.

Bylinkový kvíz vyzkouší vaše znalosti

V našem kvízu jsme ukryli 10 fotek těch nejznámějších bylinek, takže čistě teoreticky byste všichni, kdo bylinky používáte a pěstujete, měli mít plný počet bodů. Ale, zase tak jednoduché to mít nebudete, schválně jsme vám tam totiž ukryli druhy, které si jsou velmi podobné a poznáte je hlavně díky jejich vůni. Jenže vám čich v tomto případě nepomůže a spoléhat se musíte na typické znaky jako je tvar a velikost listu, květ či způsob růstu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada