Zralost kompostu poznáte podle žížal: než ho dáte k rostlinám, musíte ho upravit, jinak uděláte více škody, než užitku

Dodáme-li teď na jaře rostlinám, obzvláště těm ovocným, dobře vyzrálý kompost, udělali jsem jednu zásadní věc pro letošní vysokou úrodu. Chystáte-li letos pěstovat zeleninu, především tu plodovou, nezapomeňte před výsadbou sazenic do záhonu zapravit rovněž dostatek kompostu. Tato příprava se vám rozhodně vyplatí. Kompost dodá do půdy nejen živiny, ale i humus. Nepsané pravidlo říká, že na jaře byste měli na každý metr čtvereční dodat minimálně kilogram kompostu. Při výsevu drobných semen mrkve, špenátu nebo červené řepy by v kompostu neměly zůstávat hrubší kusy jako jsou zbytky větví, kořenů či zbytky rostlin. Abyste kompost těchto nečistot, které by u vzcházejících rostlin působily neplechu, je nutno kompost prosít přes síto.

Jak přesít kompost

Abychom z kompostu, především toho, který chceme dát na záhony, kde hodláme vyset semínka, odstranili všechny nečistoty, nám poslouží prohazovací síto. Postačí i obyčejné králičí pletivo napnuté v dřevěném rámu. Přes takové síto se pak kompost přehazuje na nějakou plachtu či textilii nebo síto položíte rovnou na kolečko a prosátou kompostní zeminu tak můžete hned rozvozit. Kousky dřeva nebo jiného nerozloženého materiálu, které sítem neprojdou, zůstanou na sítu a ty pak vyhodíme do bioodpadu. Naopak jemná kompostová zemina se při průchodu sítem rozdrobí a spadne na připravenou plachtu.

Žížaly napoví, kdy je kompost zralý

Žížaly všeobecně patří mezi drobné, užitečné živočichy, které na svých zahradách vidíme vždy rádi, pomáhají nám totiž získat větší úrodu. Právě žížaly nám mohou být velmi nápomocné v případě zralosti kompostu, kde se sami podílí na rozkladných procesech. Dobu, kdy je kompost dostatečně vyzrálý a rozkladné procesy jsou u konce, poznáte právě podle žížal. Ty se totiž z kompostové hromady stáhnout zpět pod zem.

Kdy lze použít kompost?

Většinou, pokud kompost alespoň dvakrát v roce přeházíte a aplikujete urychlovač kompostu, je možno nový kompost použít po roce. Někdy se ale vyplatí nic neuspěchat a vyčkat ještě dalším rok, kdy budete mít jistotu, že rozkladné procesy jsou u konce a kompost lze použít k rostlinám.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada