Voňavá kytice pivoněk: jak zajistit, aby se těžké květy nepřevažovaly a dekorace zdobila stůl co nejdéle

Pivoňky s výjimečně dlouhými a pevnými stonky budou krásné ve vysoké váze, ale vysoká květinová dekorace, postavená uprostřed stolu způsobí, že na sebe jednotliví strávníci nebudou dobře vidět a vykukovat za vázou, aby si mohli při stolování i popovídat, nikoho bavit nebude. Proto můžete pivoňky raději vyskládat do nízké misky. Má to jen jednu nevýhodu. Těžké květy pivoněk nebudou v mělké nádobě dostatečně ukotvené a budou mít tendenci vypadávat. Tomu zamezíte zapícháním stonků pivoněk do zeleného pěnového florexu. Pokud florex nemáte k dispozici, můžete si pomoct jednoduchým trikem. Přes mísu natáhněte mřížku z lepicí pásky.

Jak se starat o řezané pivoňky

 • Stonky pivoněk zešikma seřízněte, asi 3-5 cm od konce. Použijte čistý nástroj, nůžky nebo nůž.
 • Použijte čistě vymytou vázu.
 • Do vlažné vody přidejte výživu pro řezané květiny. Pokud speciální výživu nemáte k dispozici, použijte lék, který máte určitě doma, obyčejný aspirin. Podobně fungují i další babské rady, například trocha cukru nebo kyselina citrónová.
 • Ze stonků pivoněk odstraňte všechny listy, které by dosahovaly do vody. Omezíte tak zahnívání květin.
 • Vázu s pivoňkami postavte dále od okna, aby na květy nedopadaly sluneční paprsky. Pokud použijete poupata pivoněk, pak naopak postavte vázu co nejblíže k oknu, aby se květy co nejdříve otevřely.
 • Každý den dolévejte trochu čerstvé vody a kontrolujte kondici květin, ať vás kytice těší co nejdéle perfektním vzhledem. V případě pivoněk ro však jen sotva bude déle než 5-6 dnů. Plně rozvité pivoňky jsou velmi citlivé na manipulaci, proto vodu opravdu jen dolévejte a raději se květů nedotýkejte.
 • Květy pivoněk také můžete každý den osvěžit vodou z rozprašovače.

Co budete potřebovat na pivoňkové aranžmá

Postup při přípravě aranžmá z pivoněk

 1. Do mísy nalijte vodu.
 2. Přes střed mísy natáhněte lepicí pásku.
 3. Ze šesti pruhů lepicí pásky vytvořte na míse mřížku.
 4. Pivoňky si nastříhejte jen asi o 3 cm vyšší, než je výška mísy a začněte je do ní od středu vkládat.
 5. Pivoňkami rovnoměrně zaplňte celou mísu.
 6. Mezi pivoňky vložte kerblík.
 7. Dlouhé snítky svízele pokraťte na vhodnou délku a dozdobte jimi celé aranžmá. Mimochodem věděli jste, že svízel patří mezi byliny devatera kvítí, které dříve sbíraly bylinkářky v době letního slunovratu?

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada