Vysaďte si třešeň, ať máte do budoucna jistou záplavu květů na prvomájový polibek

Třešní se sice vysazuje i ve veřejném prostoru stále víc, především japonské Sakury se staly nedílnou součástí měst, ale to neznamená, že některý z kultivarů má po ruce každý.

Odvážnější se mohou zkusit věnovat tzv. guerilla gardeningu, tedy pouličnímu partyzánskému zahradničení, které spočívá v tom, že lidé vysévají a vysazují rostliny na místa, o která se viditelně nikdo nestará. Může jít o zanedbané kouty v zastrčených ulicích, staré veřejné zahrady nebo neupravené okraje měst. Jistější cestou k vlastní “líbací” třešni je ale vysadit si ji na zahradě, vnitrobloku nebo poblíž domu, kde bydlíte  (samozřejmě vždy po domluvě s majitelem).

Jak vybrat třešeň

Třešním se v našich podnebných podmínkách docela dobře vede, to ale neznamená, že byste si měli koupit bezhlavě první sazenici, na kterou narazíte.

úroda třešní
Info ikona

Rané odrůdy třešní vs. pozdní

Sklizeň probíhá v rozmezí 8 týdnů a podle toho, kdy chcete sklízet, vybíráte konkrétní druh. Nejranější třešně (to jsou třeba odrůdy Rivan, Rychlice nebo Rita) můžete sbírat už od 24. 5. a sklizeň posledních (velmi pozdními odrůdami jsou např. Staccato, Regina nebo Karina) obvykle končí v druhé polovině srpna. 

Rané odrůdy jsou náchylnější k vymrznutí květu, proto se hodí spíš do teplejších oblastí. Na druhou stranu právě díky časnému dozrávání unikají červivosti. Plody sklidíte dřív, než se ze zimních kukel vylíhne vrtule třešňová, jejíž larvy mají červivost na svědomí.

Jestli si chcete zajistit třešeň pro budoucí prvomájové polibky, raději sáhněte po středně raných nebo pozdních odrůdách. Sice je budete muset ošetřovat proti červivosti, ale záplavu květů na prvního máje budete mít téměř jistou.

Prostokořenná sazenice nebo kontejnerová

Prostokořenné sazenice jsou výrazně levnější, ale také mnohem citlivější a jejich ujmutí je s nejistým výsledkem. Kontejnerové sazenice mají silnější kořenový bal, takže se s pravděpodobností hraničící s jistotou ujmou, když je nezapomenete zalévat. Při jarní výsadbě, která je vhodná do začátku května, rozhodně sáhněte po sazenicích v kontejneru.

Jaké má třešeň nároky na půdu?

Třešně jsou relativně odolné vůči nepříznivým podmínkám. Ocení propustnější, ale vyživenou půdu a dostatek sluníčka. Co se jim líbit naopak nebude, je přemokření. Když pohlídáte zálivku a dobré zakořenění v prvním roce, můžete si být jisti, že se každý rok na jaře budete mít kde líbat, v létě si pochutnávat na šťavnatých plodech a v zimě stříhat barborky.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada