Vypěstujte si nejkrásnější rajčata v životě. O tom, jestli se vám to povede, se rozhoduje už teď

Jarní výsadba rajčat

O tom, jak se vám rajčatová sezóna povede, se rozhoduje už na jaře. Rajčata milují teplo, nedělají jim dobře nízké noční teploty, mrazíky dokáží potenciální úspěch už v zárodku zkazit. Proto se opravdu vyplatí s výsadbou do venkovních záhonů počkat až na druhou polovinu května, když pomine riziko jarních mrazíků.

Vypěstujte si letos ta nejkrásnější rajčata

Sazenice rajčat si dost možná pipláte na okenním parapetu od března a už se nemůžete dočkat, až je vystěhujete na záhon. Tak to hlavně neuspěchejte. Rostlinky zvyklé na konstantní domácí podmínky jsou trochu choulostivé a je potřeba je na stěhování připravit:

  • Otužujte je: ráno, jakmile se trochu oteplí, ven, večer na noc zase do bezpečí tepla. Předpověď pořád není úplně příznivá, proto nic neriskujte. Ošklivě by se vám to mohlo vymstít.
  • Hlaďte je: možná to zní úsměvně, ale rostliny, kterým natřásáte lístky, jsou silnější a odolnější. Je to proto, že takto simulujete venkovní podmínky, např. vítr, a rostliny se tak přirozeně zocelují.

Jsou rajčata ovoce, nebo zelenina? Záleží, ve které zemi žijete. Červenou barvu plodů vždy neměly

www.nkz.cz

Rajčata můžete přesadit ven, až nebude hrozit mráz

I když se každý rok lidé na internetu předhánějí v tom, kdo vysadí rajčata ven na záhon dřív, sledujte toto bláznivé klání jen z povzdálí. Rajčata nemají ráda nízké teploty, jeden noční mrazík pro ně může být naprosto fatální.

Stále platí úzus, že ven by se měla sázet až ve druhé polovině května a jen za předpokladu příznivé předpovědi. I tak mějte po ruce bílou netkanou textilii a pokud by hrozil pokles teplot, raději keříčky přikryjte.

Využijte 5 běžně dostupných surovin pro výrobu hnojiv, zajistíte si zdravou zahradu

www.nkz.cz

Osvědčené tipy, jak sázet rajčata

Rajčatový stonek je vybavený chloupky, trichomy, z nichž se některé umí proměnit v kořínek, mají-li k tomu vhodné podmínky. Sazenice rajčat se proto z velké části “utápí” v zemi. Aby nehrozilo, zvlášť u vzrostlejších sazenic, že budou v chladné zemi v přílišné hloubce, sází se naležato.

Pojďme ale krok za krokem:

  1. Rajčata před výsadbou pořádně zalijte, vlhký kořenový bal bude kompaktnější a vám se s ním bude lépe pracovat.
  2. Připravte si na jednotlivé rostliny výsadbové jamky ve vzdálenosti 40 - 60 cm (dle předpoklládané velikosti rostliny), dostatečně hluboké a široké, aby si do nich mohla každá rostlina “lehnout” až po horní patro listů.
  3. Již v tuto chvíli můžete k jamkám zapíchat opory, neohrozíte později už vysazené rostliny.
  4. Do každé výsadbové jamky můžete přidat organické hnojivo. Je jedno, zda zvolíte granulovaný hnůj, čerstvě natrhané kopřivy, kostival nebo svazenku, dřevěný popel… Variant je nespočet a ať přidáte cokoliv, rostlinám prospějete. 
  5. Sazenicím rajčat otrhejte ty listy, které by byly po zasazení schované pod zemí. Začaly by na rostlině tlít a to rozhodně není ideální.
  6. Pár týdnů po přesazení rostlinám dopřávejte pravidelnou zálivku, ať jim usnadníte adaptaci na nové prostředí.
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada