Tajemství bohaté úrody borůvek tkví ve vaší trpělivosti. Nezapomeňte je hned teď zastřihnout, času už moc není

Když se vám to povede a dokážete se o borůvčí dobře postarat dlouhodobě, odmění vás po čase každoroční obrovskou sklizní. 

Je asi nasnadě, že většina zahradníků si pořizuje kanadské borůvky dorůstající do jiných rozměrů než ty naše. Keř, ze kterého sklízíte kuličky o průměru jeden až dva centimetry, je ale takovou princeznou na hrášku a jen tak se mu nezavděčíte. Když ale ano, vyroste za pár let až do výšky dvou metrů a borůvek vám dá každý rok na rozdávání.

Chce to ale opravdu pořádnou dávku trpělivosti a ze začátku také odříkání. Připravte se na to, že borůvky rostou velmi pomalu, “dospělosti” se dorůstají až ve věku 7 - 10 let a od začátku mají sklon se úrodou vyčerpat tak, že nebudou mít sílu na tvorbu nových výhonů. Je proto nutné je v prvních dvou letech zbavovat všech poupat. Jen tak budou energii vkládat do svého růstu. Počáteční trpělivost se vám ale vyplatí. Keře se totiž dožívají až 60 let.

Jakou půdu pro borůvky vybrat

Zahradní půdy (i substráty) bývají často vápněné, takže pro borůvky, které bytostně touží po kyselé zemi, naprosto nevhodné. Jestli chcete, aby u vás jen neživořily, budete muset koupit rašelinový substrát: buď čistou rašelinu nebo ještě lépe substrát přímo na borůvky. Používání rašeliny je sice v zahrádkách takovou menší ekologickou katastrofou, protože jde o cenné a téměř neobnovitelné přírodní bohatství, bez ní to ale jde docela těžko. I když, můžete zkusit zaexperimentovat a :

  • Buď zkusit použít mulč z jehličnanů (může jít o částečně zetlelou klasickou mulčovací kůru, která je z lesních stromů, nebo můžete naštěpkovat vánoční smrček)

  • Nebo použijte lesní hrabanku. Ale pozor, tu si můžete z lesa odnést jen v případě, že se na tom domluvíte s jeho majitelem. Jinak je její vynášení trestné.

sázení borůvek
Info ikona

Základ úspěchu je už v sazenicích

Pro výsadbu na zahradu kupte vždy sazenice s balem (jiné většinou naše zahradnictví ani nenabízejí) a takové, co mají dva až tři výhony vyrůstající ze země. Vykopejte velkou jámu, minimálně dva - třikrát větší než je borůvkový bal, a vysypte do ní kyselý substrát, jehličnatou štěpku nebo mulč a do kyselého základu vsaďte sazenici. Je potřeba nechat asi pětinu balu nad zemí a bohatě zasypat mulčovací kůrou nebo štěpkou z jehličnanů (obojí je kyselé). Výsadba borůvek je ideální na podzim, ale jde to i na jaře. Nejlépe v době vegetačního klidu, takže nejpozději právě teď. 

Jak řezat borůvky

První a druhý rok po výsadbě se borůvkám do růstu nijak nezasahuje, pouze se odstraňují všechna poupata. Nemusíte se bát, borůvka se zvětšuje opravdu pomalu, takže jsou zahradníci většinou vděčni za každý centimetr výhonu.

Změna nastává až třetí rok, kdy se ze starších výhonů odstraňuje postranní odrost do výše kolen a zkracují se hodně rozvětvené vrcholky až na silné postranní výhony. Silné letorosty nechte bez řezu a poprvé také nechte všechny květy a poupata

Řez v tomto duchu opakujte od této chvíle každoročně a vždy mějte na paměti, že nejlepší plody dozrávají na jednoletých výhonech vyrůstajících z hlavních větví. 

Řez provádějte vždy v období vegetačního klidu, než větvičky naraší. Bývá to od podzimu do začátku března.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada