Vánoční světelná magie roku 2023: nejkrásnější vánoční světýlka na zahradu, která jsou teď trendy

O tom že se zahradní trendy ubírají čím dál víc udržitelným směrem, už jsme psali letos před létem a ty vánoční světelné to jen potvrzují. Už několik let jsou samozřejmostí LED žárovičky, které dokážou přeměnit na světlo až 80 % elektrické energie, zatímco klasické pouze 8 % a zároveň mají až 50 násobnou životnost. Z hlediska barevného spektra jsou pro lidské oko lepší ta světla, která neobsahují modrou složku. Řadou studií totiž bylo prokázáno, že modré světlo, zvlášť večer má na lidský organismus dost negativní účinky a kromě spánku může narušovat i cirkadiánní rytmus.  

Pomineme-li barevné spektrum a typ žárovek, jak by měla vaše vánoční zahrada letos vypadat, aby “šla s trendy”?

 

Vánoční světelné řetězy 

Vánoce bez řetězů by snad ztratily své kouzlo. Pospojovanými světýlky snadno vyzdobíte balkony, zábradlí, okenice nebo stromy a sloupy na zahradě. Řetězy upozorní i na drobné stavby jako jsou altánky, pergoly nebo treláže. Jestli se vám nechce každý den světla zapínat a vypínat, pomozte si automatickým spínačem.

Zajímavá hra světel

Nemusíte se omezovat jen na speciální vánoční světelné řetězy, ale klidně využijte světla, která už v zahradě máte. Zapichovací LED lampičky se solárním zdrojem vytvoří skvělou atmosféru, když je zapíchnete pod neopadavé keře, k zajímavým prvkům jako jsou lavičky, vánoční aranžmá nebo třeba ptačí krmítka. Jejich výhodou je, že v zimě svítí výrazně méně než během světlejších částí roku a vytvoří opravdu přirozenou atmosféru.

 

Nebojte se kýče, k Vánocům patří

Vánoce jsou příležitost, kdy můžete dát volný průchod své fantazii. Nikdy ničeho nebude moc. Osvětlené sáňky, záříví sobi nebo girlandy jsou klasikou, kterou letos doplňují antické dekorace. Ano, slyšíte dobře. Využijte při vánoční výzdobě zahrady staré amfory, větší či menší nádoby (do nichž můžete dát světýlka) nebo houpací koně. 

Barbie ještě neskončila

Podlehli jste trendu filmu Barbie, který oslnil celý svět? Pak vězte, že jeho éra ještě neskončila a minimálně do Nového roku potrvá. Ano, ano, tušíte správně: když v rámci vánoční výzdoby sáhnete po pastelově růžové barvě. 

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Zdroje: goled.czmedricky.czholychristmaslights.com/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada