Přidejte teď v lednu do kompostu popel a vše letos poroste jako divé: vychytávka, kterou znaly už naše babičky

Popel v zahradě
Info ikona

Naučte se používat popel v zahradě, díky tomu ušetříte nemalé peníze za nákup průmyslových hnojiv

Vlastní kompost je dar

Mít na své zahradě vlastní kompost je velmi cenné a pokud jej máte, nemusíte tak utrácet šílené peníze za průmyslová hnojiva. Tedy, pokud máte kompost kvalitní a dobře rozložený, řada lidí stále dělá základní chyby v tom, co do kompostu všechno dávají a co tam nemá co dělat. O tom, co do kompostu patří a nepatří jsme se na našich stránkách již několikrát zmiňovali. Tentokrát se ale zaměříme na surovinu, kterou málokdo do kompostu přidává a díky tomu se připravuje o řadu důležitých minerálů pro kvalitní růst rostlin. Jedná se o popel, který často bez rozmyslu lidé vyhazují do popelnice, a to je vážně hřích.

Jak využít popel na zahradě?

Dřevěný popel je skvělým pomocníkem v zahradě, jelikož se jedná o zbytky stromů, je v něm obsaženo mnoho minerálů, které ocení naše rostliny během vegetace. Díky tomu, že popel vždy přidáte do kompostu, dodáte do něj také cenné látky a ušetříte tak za nákup průmyslových hnojiv. Popel obsahuje hlavně fosfor, draslík, hořčík a vápník, což jsou prvky, které rostliny nutně potřebují pro svůj růst a vývoj.

S popelem rovnou na kompost

Přidáním dřevěného popela z krbu či ohniště nejen, že dodáme živiny, ale také zvýšíme teplotu v kompostu. A jak víme, vyšší teplota je důležitá především pro činnost mikroorganismů zodpovědných za rozklad organických zbytků, a zvýšení teploty v zimním období se hodí vždy. Díky tomu totiž budou moci mikroorganismy pracovat i v zimě, tím urychlí rozklad hmoty a my na jaře získáme skvělý kompost.

Co lze hnojit popelem

Pokud nemáte kompost, popel lze využít na zahradě i jinak, a to rovnou k rostlinám, samozřejmě vychladlý. Hnojení popelem ocení zejména drobné ovoce, zelenina, ovocné i okrasné stromy. Ne vždy je ale popel vhodný, například vřesovištní rostliny jako jsou rododendrony či borůvky vám za popel vážně nepoděkují, protože popel zvýší pH půdy, a to se rostlinám, milujícím kyselé pH, nelíbí už vůbec. Někteří zahrádkáři popel rozmíchávají také ve vodě, ve které je rozpustný a s tímto hnojivým roztokem rostliny zalijí. Popel je vynikající také na trávník, díky čemuž zelený pažit nejen přihnojíte, ale zároveň se zbavíte i mechu.

Proč je výhodné zabývat se kompostem už v lednu?

Možná si řeknete, že je stále dost času, jaro je daleko, tak proč se namáhat. Jenže, tímto přístupem jste tak trochu sami proti sobě, protože díky tomu, že nebudete pohodlní a začnete kompost zpracovávat ještě během ledna a února, získáte drahocenný čas navíc. Nejen, že jeho převrstvováním probudíte mikroorganismy, kteří se, jakmile bude příznivé počasí, hned vrhnou do práce, ale předejdete také množení houbových chorob či škůdců v kompostu. Rozklad organických materiálů v dostatečné hloubce s přidáním popela pomáhá ničit případné škodlivé organismy a udržet váš kompost zdravý a čistý.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.