Podzim je ideálním obdobím pro výsadbu stromů, keřů nebo trvalek: existují ale výjimky

Proč sázet na podzim 

Podzim je ideální na sázení většiny sazenic stromů, keřů a trvalek. Je to především proto, že nezakořeněné rostliny tolik neohrožuje sucho a mají stabilnější podmínky. Do zimy většinou zvládnou bez problémů zapustit kořeny, vytvořit slušný kořenový bal a na jaře rychle vyraší nebo vykvetou. 

Sazenice mohou přijít do země až do chvíle, než půda zamrzne, ale z logiky věci je jasné, že čím dřív na podzim to uděláte, tím větší kořenový bal vytvoří. Ideální je tedy říjen, případně začátek listopadu.

Hrozbou pro mladé rostliny jsou přes zimu hraboši nebo hladová zvěř, proto se vyplatí vysazovat do speciálních košíků nebo pletiva kolem kořenů a kmínky obalit jutou nebo pletivem.

 

Co se dá zasadit na podzim 

  • Všechny stromy s výjimkou peckovin, např. broskví nebo meruněk. U těch se někdy uvádí, že je pro jejich výsadbu vhodnější jarní vyhřátá zem.
  • Veškeré dřeviny, živé ploty nebo okrasné keře. Chcete oddělit nevzhledný kout zahrady nebo odhlučnit nesympatického souseda? Teď je ten správný čas, aby na jaře začala vegetace rychle růst.
  • Trvalky všeho druhu. Je fuk, jestli jde o podzimní astřičky nebo kontryhel. Vše co je dvou a víceleté patří do země teď.
  • Na jaře kvetoucí cibuloviny jako jsou tulipány, narcisky, hyacinty… patří do země ideálně do poloviny listopadu, aby na jaře s prvním sluníčkem začaly růst a navnadily vás květy na novou zahradnickou sezónu.

Co je lepší nechat na jaro

Kromě zmíněných peckovin je jaro vhodnější na výsadbu letniček, výsevy semínek trvalek, stromů a keřů. Od semínek určitě nečekejte, že by se probudila k životu ještě na podzim.

Nejjednodušší práci budete mít se stromy a keři, které se prodávají v kontejnerech. Ty totiž můžete sázet na jaře i na podzim, jen je potřeba narušit kořenový bal, aby nevznikl tzv. květináčový efekt.

O autorce: 
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada