Zbavte se padlí rychle a bez pesticidů – osvědčený postup, který vám ušetří nervy i úrodu

Galerie: Padlí na zelenině

Poznáte padlí?

Padlí patří mezi nejčastější houbová onemocnění tykvovitých rostlin, jako jsou okurky, cukety a dýně. Poznáte ho podle bílého až šedého moučnatého povlaku, který se nejdříve objevuje na vrchní straně listů. Postupně listy žloutnou, kroutí se a zasychají, rostlina ztrácí sílu a plody se přestanou vyvíjet. Choroba se šíří nejvíce v teplém a vlhkém počasí, typickém pro červenec a srpen.

Zajímavost: Padlí se často objevuje na přehnojených záhonech. Přebytek dusíku podporuje bujný růst listů, ale zvyšuje náchylnost rostlin k houbovým chorobám. Raději volte hnojení s důrazem na draslík a vápník, které posilují odolnost rostlin.

Proti padlí zasáhněte tím, co máte doma: Těmito 4 metodami se padlí zbavíte snadno a levně

www.nkz.cz

Nejlepším lékem na padlí je prevence

Největší výhrou je, když se padlí na rostlinách vůbec neobjeví. Když budete pěstovat zeleninu tak, aby mezi ní proudil dostatek vzduchu, nikde se nedržela zbytečná vlhkost a ještě k tomu okurky, cukety, dýně i melouny budete preventivně ošetřovat, máte (téměř jistě) vyhráno.

Jaké jsou nejlepší preventivní postřiky na padlí:

  1. Výluh z česneku: pár stroužků česneku (ani je nemusíte loupat) rozdrťte, zalijte litrem studené vody a nechte den odstát. Pak přeceďte přes plátýnko a rovnou aplikujte. Stačí jednou týdně.
  2. Odvar z cibulových slupek: dvě hrsti cibulových slupek zalijte litrem voda a asi 15 minut povařte. Nechte vychladnout, přeceďte a aplikujte.

Oba tyto domácí přípravky obsahují antibakteriální a fungicidní látky, které ale nevstupují do pletiv rostlin, zůstávají na povrchu. Pro to, aby případně fungovaly i v případě napadení rostliny, je potřeba je aplikovat relativně často.

Objevili jste bílé moučnaté povlaky na révě? Jednejte rychle, padlí révy zničí úrodu vína

www.nkz.cz

Co dělat, když padlí napadne vaše okurky a cukety

Jakmile se na listech objeví bílá krupička, co nejrychleji zasáhněte. Čím víc necháte houbu rostlinu napadnout, tím déle potrvá léčba a bude náročnější. 

Náš osvědčený postup je následující:

  1. Odstraňte všechny napadené listy a odneste je ideálně do biopopelnice.
  2. Rostlinu provzdušněte, odstraňte výhony nebo listy, které ji nadmíru zahušťují.
  3. Listy postříkejte syrovátkovým postřikem (syrovátka s vodou v poměru 1:2) nebo sáhněte po tzv. chytré houbě známé pod názvem Polyversum.
  4. Dál pokračujte v postřiku preventivními postřiky s týdenním rozestupem.

Nepoužívejte v zahradě zbytečně chemii. Použitím přírodních přípravků chráníte i užitečný hmyz, který vám pomůže udržet zahradu zdravou.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada