Používání chemie v zahradě? Ano, ale bezpečně

Před použitím identifikujte problém 

Předtím, než vytáhnete do boje se svými přípravky proti škůdcům na rostlinách, je třeba nejprve zjistit, s jakým problémem máte tu čest. Je opravdu klíčové správně a co nejpřesněji identifikovat škůdce nebo chorobu, která napadá vaše rostliny. Přesná diagnostika umožní vybrat cílený přípravek, což jednak znamená, že léčba bude cílená, a hlavně neohrozíte okolí. Nesprávná chemie by mohla udělat paseku i tam, kde se to zrovna nehodí.

Provádějte preventivní opatření

Takové pravidelné kontroly rostlin, udržování optimálního prostředí pro růst a zlepšení půdního zdraví (svou práci zde dokonale odvedou například kvalitní hnojiva), mohou snížit potřebu použití chemických přípravků. Zdravé rostliny jsou méně náchylné k škůdcům a chorobám, a toho se dá docílit i jinak než preventivními postřiky.

Dodržujte dávkování a aplikujte ve vhodný čas

Při používání chemických postřiků je klíčové dodržovat doporučené dávkování a způsob aplikování. Nadměrné používání může vést k tomu, že se chemikálie v půdě a vodě nahromadí v opravdu velkém množství, což má negativní vliv na celé okolí. Správné časování aplikace je klíčové pro účinnost a také minimalizaci ekologického dopadu. Pokuste se přípravky používat výhradně v době, kdy je riziko ovlivnění jiných (mnohdy neškodných) organismů minimální, například večer

 
ošetření v zahradě
Info ikona

Pokud je to možné, volte ekologické alternativy

Při výběru chemických přípravků preferujte ekologicky šetrné varianty. Existuje mnoho organických a biologických přípravků, které jsou šetrné k životnímu prostředía mají omezený dopad na ostatní organismy, které se vyskytují poblíž. Dokonce ani cenově nejsou o tolik dražší, tak je naprosto zbytečné zatěžovat přírodu, když existuje i jiná cesta než agresivní chemie.

Při dodržování jistých pravidel není trocha chemie na škodu, ovšem jak sami vidíte, je třeba vědět, kde je hranice. Může vám tak odpadnout spousta nepříjemných starostí, který byste mohli nadměrným používáním způsobit nejen sobě, ale hlavně ostatním organismům, které se pohybují na vaší zahradě. A můžete tento čas věnovat příjemnějším věcem, jako je sázení ovocných stromků, květin nebo zeleniny.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada