Nejzdravější zahrady jsou ty, které byste označili jako nepořádné. Mají ale svá pravidla a zákonitosti

Dalo by se říci, že když dáte nepořádku prostor, zabijete vlastně dvě mouchy jednou ranou: vám ubudou hodiny dřiny a vaše zahrada bude postupně zdravější. Zahradní divočina totiž napodobuje přirozené ekosystémy, ve kterých se každá rostlina i živočich cítí jako doma. 

Rozmanitá zahrada přiláká opylovače

V posledních letech všichni svorně nadáváme, že se ze zahrad vytrácejí motýli, vážky i včely. Prostě opylovači. Ale ruku na srdce - vytváříme jim vhodné podmínky? Čím bude vaše zahrada rozmanitější, tím větší množství potenciálních opylovačů zaujme. Kombinujte ušlechtilé rostliny s těmi lučními, mezi zeleninu se nebojte vysadit kvítka a klidně nechávejte rozkvést bylinky. Sice nebudou tolik voňavé a vhodné na vaření, ale stane se z nich luxusní oběd pro hmyz.

Zbavte se škůdců bez chemie

Příroda má samouzdravující mechanismy, které jí my, lidé, svou ustavičnou činností dost narušujeme. Namísto kupování dalších a dalších postřiků na nejrůznější škůdce nechte zahradě prostor k tomu, aby se s nimi sama vyrovnala. Věděli jste, že 10 % všeho hmyzu můžeme označit jako dravý? Tedy takový, co požírá jiné hmyzí druhy a funguje jako uklízeč? Jde třeba o berušky, vážky, mravence, střevlíky, potápníky, pakudlanky, šídla, sršně… Jenže k tomu, aby si k nám přišli smlsnout, potřebují mít vytvořené podmínky: hromadu větví a listí někde v koutu, kus divokého porostu ve smyslu loučky, hmyzí hotel… Prostě cokoliv, co necháme volně podléhat zubu času a nebudeme do toho nijak zasahovat.

Trocha nepořádku v podobě navršených větví a kamení přiláká i drobné predátory jako jsou třeba ještěrky, žabky nebo užovky.

 

Jak podpořit biodiverzitu v zahradě

To, co by pořádkumilovní zahradníci označili jako nepořádek, má svá pravidla a zákonitosti. V nepořádné zahradě, která přiláká opylovače, predátory škůdců a zároveň vám ušetří dost práce, nemůže chybět:

  • Mělká pítka pro ptáky a hmyz (klidně to může být i mělké jezírko)
  • Rozmanité odrůdy zeleniny, květin i stromů. Každý druh totiž láká jiné živočichy.
  • Smíšené kultury: na jednom záhonu pěstujte různé druhy zeleniny a květin. Bude to pestrá podívaná pro vaše oči i lákavá hostina pro vše živé.
  • Zanedbaný kout s tlejícím špalkem, kupou větví, hromádkou listí, oblázky nebo většími kameny. To, co je pro nás nepořádek, je pro jiné ráj.
  • Kombinace trvalek i letniček.
  • Kompost, který poskytne domov pro život a živiny pro rostliny.

Zdroje: www.leeds.ac.uk, www.missouribotanicalgarden.orggardenculturemagazine.com

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada