Vypěstujte si bohatou úrodu okurek bez námahy a za pár korun: Na okurky nepotřebujete skleník. Vyzkoušejte vertikální růst okurek

Okurky vyrůstají v dlouhé šlahouny s většími listy, mezi kterými vykukují samotné plody. Zaberou vlastně dost místa. Ve skleníku se běžně plazí po opoře vzhůru, kdežto na záhonech se rozrůstají do okolí a plazí se klidně mezi další zeleninou jako třeba kedlubny, cibule, česnek, pórek nebo řepa.

Vertikální růst, rovná se chutné plody a žádná plíseň ani hniloba

I polní okurky se dají na záhonech usměrnit, jestliže jim připravíte vhodnou oporu k plazení vzhůru. Standardně při zalévání musíte dát dobrý pozor, abyste nepokropili plody nebo listy položené na zemi a předešli tak zapaření listů a jejich hnilobě, která následně zničí vaši úrodu.

Okurky plazící se po opoře mají listy hezky ve vzduchu a riziko plísní či hniloby je tedy minimální. K plodům se dostane více sluníčka, jsou chutnější a větší.

Buďte kreativní a vyrobte si oporu z toho, co už doma máte

Klasické mřížky nejspíš znáte. Kovové či dřevěné tyčky přeložené přes sebe tvořící čtverečky nebo kosočtverce ideálně 10 x 10 cm. Stejně tak jednoduché čtvercové pletivo natažené na konstrukci. Oporu zakoupíte již hotovou například v hobby marketu, ti zdatnější si ji zvládnou vyrobit sami. Buď svařením kovových prutů nebo jen svázáním dřevěných tyček nebo hranolků drátkem.

K plazení můžete klidně využít i plot, domluvíte-li se se sousedem a každý bude mít část úrody.

okurky
Info ikona

Pomohou větve, ale i paleta. Kreativitě se meze nekladou

Klidně ale sáhněte po větvích, jež jste si ponechali pro takové případy při jarním řezu stromů. Opora musí být dostatečně pevná, myslete na to, že ponese vetší množství okurek. Chcete-li si ušetřit práci, nic nesvazovat a nic nevymýšlet, jednoduše zapíchněte silnější klacky či větve dost hluboko, aby se nevyvrátily a postupně rostoucí okurky kolem nich obtáčejte. Samy se krásně přichytí a budou se plazit směrem, jenž jim určíte. Až okurka doleze na vrch větve, naveďte ji na další větev vedle.

Pro plazení snadno využijete i starou paletu nebo listy plazících se okurek zakryjete nevzhlednou nádrž na vodu.

Šetřete svá záda a vyzkoušejte oblouk!

Dále je možné plazit okurky mezi vyvýšenými záhony, kdy opora začíná v jednom záhonu, je ohnutá do střechy nebo do oblouku a končí ve druhém záhonu. Obzvláště kreativní je pak dostatečně vysoká opora do oblouku, pod kterou je možné projít. Z takové opory snadno utrhnete okurku bez ohnutí zad a toto řešení zajisté ocení i děti. Z plůtku rovnou do pusy a navíc vám zbytečně nepošlapou záhony a ostatní zeleninu.

Tímto zahradním průchodem také snadno vykouzlíte nové zahradní zákoutí nebo vytvoříte průhled do zahrady, jenž prohloubí její rozměr.

Na záhon se vejde více zeleniny

Jak bylo uvedeno výše, okurky se mohou proplétat například mezi cibulí. Avšak ty, které mají bujnější nadzemní části jako třeba mrkev nebo potřebují dostatek světla, ocení prostor a bude jim lépe bez proplétajících se listů okurek. Využijete-li tedy oporu, budou mít pro svůj růst dostatek místa jak okurky, tak okolní zelenina.

Nepřipravte okurky o živiny! Úroda potom bude chudá

Sice je možné využít listy okurek pro zastínění druhů zeleniny, které nemají příliš rády přímé sluníčko, myslete ale na dostatečný rozestup, světové strany a další případné stínící prvky jako je kůlna či zeď plotu. Jestliže zasejete další zeleninu v těsné blízkosti od okurek rostoucích do metrové až dvoumetrové výšky vedle zdi nebo na severní stranu, připravíte ji tak o veškeré světlo a živiny a úroda bude chudší, menší.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada