Když teď zasadíte rebarboru, můžete ji ještě letos sklidit na koláč. Známe 2 finty, jak její sklizeň urychlit

Rebarbora (nebo také reveň kadeřavá) je zelenina (i o tom se vedou sáhodlouhé diskuse), která patří do čeledi rdesnovitých a účelem jejího pěstování jsou silné dužnaté řapíky, skvělá surovina na koláče, džemy nebo omáčky. Když se jí u vás bude líbit, stane se z ní nepřehlédnutelná dominanta vaší zahrady. V sezóně totiž dokáže dorůst až do 1 metru na výšku a 1,5 na šířku

Kdo jí přišel na chuť, nemůže si vynachválit zdraví prospěšné účinky: spoustu vitaminů (především C a K), minerálů (hlavně draslík a vápník) a nízkou kalorickou hodnotu. Rebarbora ale obsahuje také kyselinu šťavelovou, která tělu příliš prospěšná není, a jejíž množství se v řapících s postupujícím rokem zvyšuje. Proto by se měla sklízet a konzumovat jen od dubna nejdéle do června.

mladá rebarbora
Info ikona

Na živiny je citlivá

Rebarbora snese hodně, vlastně ji můžete na zahradě dát kamkoliv, snad jen kromě stínu. Jestli je ale na něco pes, jsou to živiny. Potřebuje jich opravdu hodně, především dusíku, a je proto nutné ji každý rok přihnojovat. Ideální je chlévská mrva, kterou zapracujte lehce do půdy, případně použijte komplexní hnojivo a pořádně ho zalijte, ať doteče až ke kořenům.

2 finty na rychlejší sklizeň

Běžně se doporučuje výsadba pěkných sazenic na venkovní stanoviště až v dubnu, pak se ale dočkáte první sklizně až příští rok. Když vitální sazenice vysadíte už v první polovině března, aspoň malé množství na koláč sklidíte už letos. Jen myslete na to, že byste nikdy neměli z rostliny odříznout víc než ⅓ listů s řapíky najednou. To by pro ni mohl být fatální zásah.

Druhý tip je oblíbený zejména v Anglii a používá se naopak na již starší rostliny. Rašící výhony přikryjte už teď bednou, košem nebo fólií. Vytvoříte jim teplejší mikroklima, díky němuž mnohem rychleji vyrostou a vy si je budete moci dopřát už o 3 týdny dřív. Navíc budou křehčí a světlejší. Pozor si dejte jen v příliš teplých dnech, kdy by mohlo dojít zejména pod tmavými nepropustnými nádobami k popálení řapíků. A tento postup určitě nepraktikujte častěji než ob rok, protože rostlinu velmi vyčerpává.

Zdroj: www.nzip.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada