Kříženec maliníku a ostružiníku vyniká jednou zajímavou vlastností

Malinoostružiník nebo ostružinomaliník?

V podstatě je to jedno, oba názvy jsou v pořádku. Pokud si nebudete při nákupu tohoto křížence bobulového ovoce jisti správným názvem, můžete použít i ten oficiální - loganberry. Tento název je odvozen od jména kanadského pěstitele (J. H. Logan), kterému se podařilo jako prvnímu tohoto křížence vypěstovat.

Maliny i ostružiny jako dva samostatné druhy ovoce mají spoustu dobrých vlastností, a je tedy jasné, že i loganberry čili malinoostružiník jich také celou řadu získal. V první řadě je nutné zmínit chuť tohoto ovoce, a také jeho velikost. Chuť je ovlivněna tím, jakou odrůdu loganberry si vyberete. Některé odrůdy malinoostružiníku jsou výrazně kyselé, jiné naopak velmi sladké a šťavnaté. Plody jsou také podstatně větší, než je tomu u běžných malin a ostružin. 

Řez malin rozhodne o úrodě: které stříhat v létě a které na podzim, aby příští rok rostly i jako plevel?

www.nkz.cz

Pěstování malinoostružiníku

Pěstování této rostliny se nijak zásadně neliší od pěstování maliníků či ostružiníků. Základem je dobře propustná půda mírně kyselé reakce a dostatek místa, protože loganberry je popínavá rostlina a šlahouny rostou do délky dvou a více metrů. Budou tedy potřebovat vhodnou oporu. Není ale ideálné vysazovat malinoostružiník příliš blízko zdí, protože není popínavý. Důležité ale je tuto rostlinu pravidelně stříhat - nejen suché odnože, ale také zjara všechny nemocné nebo poškozené výhony a ty, které poléhají na zemi. Zde hrozí rozvoj hniloby.

Malinoostružiník bude potřebovatdostatek místa, proto mu dopřejte volný prostor a další rostliny vysazujte až po dvou metrech. Dbejte na pravidelnou zálivku. Malinoostružiník se hodí spíše do nižších poloh, ve vyšších nadmořských výškách špatně plodí. Prostokořenné odrůdy vysazujte na podzim nebo zjara, jakmile povolí zmrzlá půda. Výhodou je slunné stanoviště.

Proč a jak vybírat staré odrůdy jabloní

www.nkz.cz

První úrodu sklidíte asi za dva roky od výsadby. Pokud se ale bude malinoostružiníku u vás líbit, připravte se na opravdu hojnou sklizeň. Rostliny začínají plodit v létě až do podzimu. Plnou zralost plodů poznáte podle barvy - tmavě fialová a pokud plod utrhnete, jde snadno odloupnout od stopky. Při sklizni buďte opatrní, loganberry je trnitá rostlina.

Proč preferovat loganberry?

Nejen, že získáte spoustu chutných plodů, které můžete konzumovat čerstvé, zavařené nebo tepelně upravené (marmelády, sirupy) či zamražené, ale objevíte i zdroj zdraví. Malinoostružiník obsahuje důležité prvky pro náš organismus a přispívá ke zdravé výživě.

Zajímavosti:

  • redukuje vrásky
  • pomůže s redukční dietou
  • podporuje imunitní systém
  • pomáhá v boji s astmatem
  • působí antioxidačně
  • podporuje dobré trávení
  • napomáhá proti srdečním chorobám
  • působí jako prevence proti rakovině

Výsev chilli papriček: jak na to, abychom získali statné a zdravé sazenice, ze kterých budeme mít obrovskou úrodu

www.nkz.cz

Malinoostružiník se rozhodně vyplatí pravidelně hnojit, a to především dusíkatými hnojivy. Použít se dají hnojiva organická nebo zelené hnojení. V době, kdy se tvoří plody, podpořte rostliny dávkou dřevěného popela či draselnými hnojivy. Po skončení sklizně je vhodné podpořit rostliny superfosfátem.

Škůdci a nemoci

Na malinoostružiníku se mohou objevit škůdci, kteří běžně napadají i maliny a ostružiny. V některých oblastech jsou tyto bobuloviny vystaveny útoku krtonožky, která okusuje a podrývá kořeny. Na listech se mohou objevovat mšice nebo svilušky.

Co ale nesmíte podcenit, je apetit ptactva, které budou šťavnaté plody loganberry lákat. Pokud máte již opravdu velké a silné rostliny, které mohou být obsypány plody, použijte síť proti ptákům nebo stínící plachtu, která úrodu před jejich nenasytnými zobáky ochrání.

Malinoostružiník
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada