Krásné, podzimní květinové dekorace na hrob: za pár korun dokážete pořídit výzdobu, která vydrží až do zimy

Když na to přijde, dokáže výzdoba hrobu spolknout pořádnou hromadu peněz: pravidelně obměňovaná květena, keramika, svíčky… Není se co divit, že zloději na hrobech řádí čím dál častěji, člověk aby si pomalu pořídil fotopast.

 

Aranžmá na hrob za pár korun

I s menším rozpočtem dokážete nadělat spoustu parády. Hroby, které to svou konstrukcí umožňují, rozhodně přímo osaďte. Stačí nakypřit půdu a vysadit do ní půdopokryvné rostliny. Klasikou je břečťan, který ale sám o sobě příliš parády nenadělá, i když i ten může být řešením, zvlášť pokud na hřbitov zavítáte sporadicky. Díky zelené vrstvě bude hrob celoročně působit upraveně a nedá šanci plevelu ani náletovým dřevinám. Podobně funguje i tlustonitník z čeledi zimostrázovitých nebo kterýkoliv z přísavníků, ty sice na zimu opadají, ale před tím se stihnou krásně zbarvit dočervena.

Zelenou půdopokryvnou vrstvu můžete “rozbít” třeba výsadbou jarních cibulovin. Ted sice nebudou vidět, ale zjara se proderou zeleným kobercem a prozáří ho barvami.

Možná si říkáte, že stálezelené rostliny jsou fajn, ale raději byste sáhli po nečem nápaditějším… I zde máme řešení. Existuje celá řada půdopokryvných rostlin, které zároveň kvetou a v průběhu roku se mění. Nejsou tak rychle rostoucí jako břečťan, ale je na ně hezčí pokoukání. Mluvíme třeba o barvínku, bergenii srdčitolisté nebo mateřídoušce.

 

Umělé květiny na hrob nedávejte

Postavit na hrob umělé květiny se vysloveně nabízí. Ale nedělejte to. Pomineme-li ekologickou stránku věci, která ale není důležitá pro každého, umělé květy nebudou nikdy vypadat tak pěkně jako živé. Strnulá unylost korunovaná umělým vzhledem by vás nenadchla ani doma ve váze.

 

Sezónní květiny můžete “točit”

Samozřejmě můžete sáhnout po trvalkách, teď na podzim se vysloveně nabízejí všechny druhy listopadek, aster (hvězdnic), olověnců, velmi pěkně dekorativně působí i všechny dužichy, případně vřesovce. Všechny zmíněné můžete buď sadit do země nebo naaranžovat do květináčů a nádob. I když už jde o trochu vyšší investici než v případě půdopokryvných rostlin, dokážete ji snížit tím, že rostliny po odkvětu nevyhodíte, ale schováte na své zahrádce. Až přijde za rok čas, můžete ze zahradních trvalek kousek odkopnout, přesadit do květináče a opět je využít na výzdobu hrobu.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada