Jednodušší už to být nemůže: pěstujte brambory ve slámě jako naši předci. Jak na to krok za krokem

Brambory se obvykle sázejí do země v dubnu, ale letos bylo tak různorodé a vesměs nepříznivé počasí, že je se není co divit, jestli jste správný termín prošvihli. Připravit záhon jde dost těžko, když je nejprve zima a pak se k tomu přidá i vytrvalý déšť - počasí typické pro letošní březen a duben.

Jestli patříte mezi nemalou část zahrádkářů, co má ve sklepě ještě teď naklíčenou sadbu brambor a láme si hlavu, jestli je ještě má smysl dávat do země, tak říkáme velké ano. Jděte na to ale chytře, netrapte už ruce a záda rytím záhonu a přípravou brázd. Prostě a jednoduše je (téměř doslova) naházejte na hromadu spolu se slámou nebo jiným organickým materiálem.

Pěstování brambor ve slámě
Info ikona

V čem pěstovat brambory

Pěstování brambor ve slámě byla oblíbená praktika našich předků. Slámy měli přehršel, a tak bylo logické, že zbytky ze zimy na jaře použili k pěstování brambor. Dnes slámu milují vyznavači přírodního zahradničení, permakulturisté, ale běžně jí na zahradě asi nedisponujete.

Nevadí, místo slámy jde totiž použít jakýkoliv jiný organický materiál: na podzim shrabané listí, posekaná tráva (úplně čerstvě posekanou je lepší nechat před použitím pár dní proschnout rozloženou a až pak ji shrabat na hromádku, jinak by mohla klíčky na hlízách popálit), klidně ale i protrhaný nenakvetlý plevel nebo jiné zahradní organické zbytky.

Jak na pěstování brambor ve slámě krok za krokem

  1. Připravte si naklíčené hlízy brambor. Použít můžete i nenaklíčené, ale při květnové výsadbě už se nedočkáte tak kvalitní sklizně.

  2. Místo, kde chcete brambory sázet, nejprve posekejte sekačkou na nejnižší stupeň.

  3. Na zem rozložte brambory ve sponu asi 30x30 cm

  4. Zasypte je připraveným organickým materiálem do výšky ideálně 40 cm (kupka by měla o 40 cm přesahovat i hlízy zasazené na okraji záhonu)

  5. Až do podzimní sklizně můžete na tuto část zahrady zapomenout. 

Jaké jsou (ne)výhody pěstování brambor ve slámě

Mezi neoddiskutovatelnou výhodu této metody patří bezpracnost. Na jaře vysadíte, na podzim sklidíte a o nic víc se nestaráte. Nemusíte nijak připravovat záhon, dělat brázdy, plít… Brambory navíc sklízíte rovnou čisté, organický materiál je “umaže” méně než zem.

Ale aby nevypadalo vše tak růžově, jde také o metodu, která dává nejisté výsledky. Zatímco při klasickém pěstování brambor se udává, že z kila sadby sklidíte 10 kg úrody, u pěstování ve slámě se hovoří o 5 - 7 kg, v horším případě také můžete sklidit pár brambůrek. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada