Sekačky šetří čas i námahu

Jednoduché elektrické

Elektrické sekačky vhodné na menší a střední plochy trávníků potřebují jen minimální údržbu. Pracují spolehlivě a tiše a mají příznivý poměr výkonu a ceny. Novinkou jsou typy určené ženám. U nich je kromě snadného ovládání a nízké hmotnosti samozřejmostí elegantní design. Práci usnadňují speciálně formované rukojeti a držadlo nastavitelné délkově i úhlově je téměř samozřejmostí. 

Akumulátory na vzestupu

Stále roste poptávka také po akumulátorových sekačkách. Vyšší pořizovací náklady se vyplatí na zahradách s náročnějším terénem a členitými výsadbami, kde elektrický kabel komplikuje práci. Dnešní dobíjecí akumulátory vládnou takovou kapacitou a výkonem, že sekačka spolehlivě zvládne posekat i velkou plochu, což bylo dřív výhradní doménou benzinových sekaček. U akumulátorových sekaček je na prvním místě komfort obsluhy. Standardem většiny z nich je snadné ovládání a vlastní pojezd. 

Robotická sekačka
Info ikona

Ekologie a rychlost 

Další snahou výrobců je, aby sekačky byly provozně co nejúspornější. Motory vykazují malou spotřebu a nepatrné emise výfukových plynů. Při výběru sekačky hraje důležitou úlohu rovněž objem sběrného koše. Větší koš urychluje práci, protože nenutí uživatele neustále přerušovat práci a vysypávat ho. 

Funkce mulčování 

Vysypávání koše úplně odpadá u sekaček vybavených funkcí mulčování. Tráva nasekaná na drobné kousky zůstává na ploše za sekačkou a poté, co se během několika dnů rozloží, stane se cenným zdrojem živin. Zatímco mulčování je u benzinových sekaček téměř samozřejmostí, u elektrických sekaček se s touto volbou setkáváme především u výkonnějších modelů. Pamatujte ale, že pokud používáte mulčovací sekačku, měli byste častěji vertikutovat: nejméně dvakrát za rok. 

Zahradní traktůrek
Info ikona

Zahradní traktor je ideální na údržbu ploch s rozlohou přes 10 000 m2. Po instalaci dalšího příslušenství s ním můžete v zimě i uklízet sníh. 

Po zahradě za volantem  
 
Pro údržbu větších zahrad jsou vhodné malé ridery a zahradní traktory. Jejich pořizovací ceny začínají už od 30 tisíc korun, ale podle vybavení a komfortu obsluhy může cena překročit 200 tisíc. Výhodou riderů je malý poloměr otáčení, který se uplatní v členitých zahradách, nevýhodou je pouze možnost mulčování. 

Oproti riderům travní traktory umožňují mulčovat i sbírat trávu do koše. Ze sedadla řidiče se ovládají všechny provozně důležité funkce stroje a nastavují různé parametry sečení. V členitém a náročném terénu se uplatní automatická převodovka, která nabídne plynulý chod stroje, snadné zacházení a úžasný pracovní komfort.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada