REKLAMA
REKLAMA

Připravte se na sázení ozimého česneku

REKLAMA
REKLAMA

K podzimní výsadbě se hodí paličáky (’Bjetin’, ’Slavín’, ’Dukát’, ’Unikát’, ’Jovan’, ’Tantal’) i nepaličáky (’Lukan’, ’Anton’); existují také odrůdy, které lze sázet jak na podzim, tak na jaře (’Benátčan’). Ideální čas na podzimní výsadbu je od září do poloviny října. 

Pěstování a hnojení 

Záhon pro česnek předem zryjte a pohnojte minerálním hnojivem nebo kompostem. Pozor, česnek nesnáší čerstvý hnůj a škodí mu přehnojení dusíkem. Důležitá je půda připravená s dostatečným předstihem, protože v čerstvě zryté zemině rostliny hůře přezimují. Česneku se daří v hlubších humózních půdách propustných pro vodu. Růst by měl na slunném stanovišti. Na stejném místě můžete ale česnek pěstovat nejdříve za čtyři roky.  

K sázení se hodí jen sadbový česnek; konzumní raději nepoužívejte. Vyplatí se stroužky před výsadbou namořit, zejména pokud jste už česnek pěstovali, a také tam, kde je sadba ohrožena háďátky. Velikost stroužků určuje odstup mezi stroužky (5–15 cm) a hloubka výsadby (4 až 6 cm). Není nutné sázet jen největší stroužky: z těch malých sklidíte stejně. 

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA