Jak připravit skleník na jaro: na co teď nezapomenout, abyste se těšili z bohaté úrody

Skleník dokáže protáhnout sezonu užitkové zahrady na období od konce února až do listopadu, není výjimkou, že lidé ve skleníku něco pěstují celoročně. Jenže aby poskytoval bezpečné útočiště semínkům, sazeničkám i dospělým rostlinám, musí být v půdě dostatek živin a všude vládnout jakás takás čistota. Jestli v něm ještě nemáte nic vyseto nebo jen minimum, je teď nejvyšší čas pustit se do jarní skleníkové očisty.

 

1. Dobře vše načasujte

Vyčistit skleník je práce suma sumárum na jedno odpoledne. Je ale dobré si předem připravit třeba zahradní kompost, abyste se pak nezdržovali ničím jiným. Tuto činnost naplánujte ideálně na slunný den, kdy jsou teploty výš nad nulou. Budete totiž manipulovat s živou vegetací, která je ve skleníku zazimovaná, a proto je důležité, aby vydržela pár hodin venku.

2. Zbavte skleník zbytků

Během sezóny se ve skleníku nahromadí spousta organického materiálu. Na venkovních záhonech je žádoucí, protože poslouží jako zelené hnojivo, ve skleníku ale může sloužit i jako zimoviště pro škůdce. Co doteď nezetlelo, shrábněte a vyhoďte na kompost. Živé rostliny těsně před čištěním skleníku přestěhujte (zazimované květináčové do garáže nebo ven, pokud to počasí dovolí), zeleninu skliďte a uskladněte.

3. Vystěhujte a umyjte veškeré vybavení

Patříte mezi ty, kterým skleník slouží i jako skladiště zahradnických potřeb? Vše vystěhujte a umyjte. Sadbovače z loňska, na něž ještě nedošlo, opláchněte vodou s octem nebo vykoupejte ve slabém roztoku hypermanganu. Sud vystěhujte a vystříkejte zahradní hadicí. Uvidíte, že na jeho dně bude spousta nežádoucích usazenin. Zahradní nářadí zavěšené na poličkách pořádně umyjte (stejně jako sadbovače můžete použít pro rychlou dezinfekci vodu s octem nebo lehký roztok hypermanganu), kartáčem vydrhněte kovové části a dřevěné naopak vyživte rostlinným olejem.

 

 

4. Vyčistěte okapy a svody vody

Svádíte vodu ze střechy skleníku do nádrže? Pak skleníkové okapy vyčistěte: buď okapy sundejte a omyjte nebo obsah vymeťte.

5. Vydrhněte stěny a konstrukci skleníku

K tomuto účelu skvěle poslouží tlakový čistič (známý také jako vapka). V tom případě k umytí každého zákoutí skleníku stačí obyčejná voda. Kdo nemá možnost si přístroj půjčit nebo není jeho majitelem, bude muset vzít zavděk vlastníma rukama a teplou vodou s octem nebo přírodním prostředkem na nádobí. Umytí skleníku je důležité jako prevence před přezimujícími škůdci, patogeny plísní a chorob a i proto, aby skla propustila dostatek světla. Vhodné je použít i česnekovou dýmovnici nebo sirné knoty, které prostředí vydezinfikují. To si ale nechte až na úplný závěr a myslete na to, že síra uvnitř zničí vše živé (nemůžete tedy do prostoru vrátit třeba zazimované rostliny v květináčích).

6. Vyživte půdu

Většina zahrádkářů se snaží skleník využívat na maximum, a tak musí být zdejší prostředí nabité živinami. Ty zvlášť plodová zelenina rychle a ve velkém množství spotřebovává, proto vřele doporučujeme zaměřit se na jejich doplňování teď i v průběhu roku. Teď je nejlepší sáhnout po nadýchaném zahradním kompostu, který přesejete a odstraníte z něj vše nežádoucí. Stačí ho nasypat v cca 10 cm vrstvě na záhony a nechat být. Rovnou do něj můžete sázet sazeničky i vysévat semínka zeleniny. V průběhu roku se vyplatí přidávat přírodní hnojivo, např. granulovaný hnůj, jíchy nebo hmyzí frass, který působí zároveň i jako insekticid.

7. Doplňte vodu

Častým nešvarem při zimní péči o skleník bývá to, že ho zapomínáme zalévat. Půda je tedy vyprahlá a pro rostliny nehostinná. I v době vegetačního klidu proto skleník zalévejte, můžete do něj házet i sníh, když napadne. A teď při čištění ho nezapomeňte opravdu důkladně prolít vodou. Budou to milovat užitečné půdní mikroorganismy i sazeničky a semínka.

 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada