Důvody, proč si pořídit skleník: dočkáte se nejen dřívější sklizně, ale i úspory peněz

Ten, kdo má na zahradě skleník, v jeho pořízení vidí spíše samá pozitiva. Samozřejmě, stejně jako vše, tak i skleník má svá negativa, ale těch naštěstí není tolik, jinak by si tyto klasické zahradní stavby nikdo nepořizoval, to je jasné. Výhodou skleníku však není jen uspíšení sklizně, můžete ho také využít při přezimování rostlin.

1. Pro pořízení skleníku není třeba betonový základ

Mnoho pěstitelů se vzdává pořízení skleníku především z toho důvodu, že se mylně domnívá, že vždy je třeba betonový základ a oni nemají, kdo by jim s těmito zednickými pracemi pomohl. Buďte v klidu, u současných moderních skleníků není žádný betonový základ nutný, bohatě postačí, pokud pozemek pečlivě urovnáte a odstraníte větší kameny.

2. Skleník vás neokrade o drahocenný čas, právě naopak

Péče o rostliny ve skleníku je stejná, jako o ty na zahradě, vyjma potřeby vody. Ve skleníku se samozřejmě voda rychleji odpaří, takže je dobré, pokud máte možnost pravidelné závlahy nebo instalace automatického závlahového systému. Máte-li zautomatizované i větrání případně vytápění skleníku, postačí, když skleník zkontrolujete jednou týdně. Není tedy nutné se bát toho, že bude vyžadovat více našeho času. Naopak, bude-li vše zautomatizované, čas vám ušetří.

3. Ve skleníku se dočkáme dřívější sklizně

Asi tou největší výhodou pěstování zeleniny ve skleníku je ta, že se díky dřívější výsadbě sazenic dočkáme i dřívější sklizně. Sklizeň se nám rovněž, ve srovnání s pěstováním na venkovních záhonech, i prodlouží, a to až do prvních mrazíků. Máme-li možnost vytápěného skleníku, můžeme mít sklizeň zeleniny celoroční.

4. Skleník dobře zapadá do celkové kompozice zahrady

Někteří pěstitelé se obávají toho, že pořízením skleníku do zahrady se poničí celková kompozice zahrady. Ale to je zbytečná obava, skleník do zahrady patří, a to nejen do její užitkové části. Dnešní skleníky jsou tak běžnou součástí zahradní architektury a velmi dobře zapadnou do každé zahrady.

5. Skleník se vejde do každé zahrady

Obáváte se, že na své zahradě nemáte dostatek místa pro skleník? Postačí vám alespoň 1,5 až 2 metry, což je délka běžných skleníků na trhu, nebo si můžete nechat skleník vyrobit na míru tak, aby se vám do zahrady vešel. Jediné, nač je asi dobré myslet, pokud máte nepříjemné sousedy je, že skleník je stavba a jako stavba musí být umístěn minimálně 2 metry od hranice sousedního pozemku.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.