Jak se v květnu postarat o budoucí úrodu jablek?
Jabloně patří v českých zahradách k nejoblíbenějším a nejčastěji vysazovaným ovocným stromům. Jejich pěstování bývá obvykle poměrně snadné, ale pokud chcete na podzim sklízet chutná a zdravá jablka, je třeba jabloním věnovat pravidelnou a důslednou péči. Právě v těchto dnech se rozhoduje o kvalitě podzimní sklizně. Správným přístupem a dodržováním základních pěstitelských postupů můžete významně ovlivnit nejen množství plodů, ale především jejich kvalitu. Během měsíce května nastává čas intenzivní závlahy, probírky plodů i ochrany před škůdci a chorobami. Základem úspěšného pěstování všech ovocných stromů, nejen jabloní, je pravidelná kontrola. Při každé návštěvě zahrady věnujte stromům pozornost. Prohlédněte listy, květy či malé plůdky.
Na co nesmíte zapomenout?
- Zajistěte dostatečnou zálivku.
- Mulčujteprostor pod stromy.
- Udržujte okolí stromu čisté, bez trávy a plevelů.
- Proveďte důkladnou probírku plodů.
- Pravidelně kontrolujte zdravotní stav stromů.
- Včas reagujte na výskyt škůdců.
Jabloně vyžadují vydatnou zálivku
Především v letech, kdy jarní příroda množstvím dešťových srážek spíše šetří, je důležitou součástí květnové péče i pravidelná závlaha. Stromy potřebují dostatek vody pro správný vývoj plodů. Zalévejte důkladně, aby se voda dostala až ke kořenům, lehce pokropený povrch půdy jabloním moc nepomůže. Voda se stejně rychle odpaří. Ideální je zavlažovat brzy ráno, klidně jen jednou za 7-10 dnů, ale vydatně. Půdu kolem stromů udržujte bez plevelů a můžete ji i zamulčovat, například slabší vrstvou posekané trávy, kterou budete pravidelně doplňovat, což pomůže udržet vláhu v zemi a omezí i růst nežádoucích rostlin.
Protrhejte velkou násadu plodů
Jakmile jabloně odkvetou a vytvoří se první plůdky, přichází čas na jejich probírku. Tento krok je pro kvalitu budoucí úrody naprosto zásadní. Z každého svazku květů ponechte jen 1-2 nejsilnější plody, ostatní opatrně odstraňte. Tím zajistíte, že zbylá jablka budou mít pro svůj vývoj dostatek živin. Probírku provádějte postupně a opatrně, abyste nepoškodili větve ani ponechané plody. Mezi malými jablíčky udržujte rozestupy 10-15 cm a slabší větve odlehčete více než ty silné.
Kontrolujte výskyt škůdců na jabloních
V květnu, stejně jako v jiných měsících roku, je třeba u stromů pravidelně kontrolovat výskyt škůdců. Při prvních příznacích napadení použijte vhodné biologické nebo chemické přípravky. Prevencí může být instalace lepových desek nebo feromonových lapačů.
- Mšice: Napadají mladé výhonky a listy, ty se pak špatně vyvíjejí, zakrňují a nerostou. Prevence se provádí už v předjarním období, kdy se likvidují přezimující vajíčka. Při výskytu mšic použijte na postřik Mospilan nebo Karate, můžete využít i Rock Effect, Neemazal nebo Neudosan.
- Obaleč jablečný:Nepříjemný škůdce způsobuje červivost jablek, líhne se na listech i plodech a zavrtává se do plodů. Postřiky se aplikují koncem května, nejpozději začátkem června a po 2 týdnech se opakují. Účinný je opět Mospilan nebo Karate.
- Pilatka jablečná: Nejčastější zdroj červivosti jablek, napadené plody předčasně opadávají. Brzy na jaře je třeba na jabloně rozvěsit bílé lepové desky, v květnu už je třeba chemická ochrana, například přípravkem Neemazal TS.
Hlídejte výskyt chorob na jabloních
- Strupovitost jabloní: Tmavé skvrny na listech a plodech způsobuje houba Venturia inaequalis. Moderní odrůdy bývají proti této nákaze již odolné, u starších odrůd použijte postřik přípravkem Bellis nebo Altela. Postřik se provádí ihned po odkvětu a pokud v létě více prší, pak asi každých 10-14 dní.
- Padlí jabloňové: Bělavý povlak na listech, květech, letorostech i mladých plodech způsobuje zasychání a špatný růst listů i plodů, při silném napadení i úhyn celého stromu. Původcem se houba, která přezimuje v pupenech stromů. Můžete použít postřik přípravky Discus či Topas 100 EC v době od konce dubna do konce května. Pro větší účinek přípravky střídejte.
Zdroj: jakpestovat.cz; ovosadba.cz