Nádherné obří květy jako talíře: vysaďte si ibišek bahenní, opravdu velmi výraznou a vyjímečnou trvalku

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) je atraktivní, částečně dřevnatějící trvalka, která se vyznačuje především obrovskými a nápadnými květy, kterých na jedné rostlině vykvétá hned několik. Tento krasavec pochází z oblastí Severní Ameriky a je ideální pro vlhčí stanoviště v zahradě nebo jako okrasná solitéra u vodních prvků. Kvůli atraktivnějšímu zbarvení květů a zajímavému tvarování listů se kříží s dalšími druhy ibišků.

Kam zasadit ibišek bahenní? Miluje především vlhko

Již dle jeho druhového názvu je zřejmé, že tento ibišek potřebuje především vlhčí stanoviště. Toto stanoviště musí být ale dostatečně propustné a může být jak na slunci, tak v polostínu. Rostlina snese i občasné zaplavení, nicméně není to rýže, takže určitě ji nenechávejte stát trvale ve vodě.

Kdy sázet bahenní ibišek? 

Nejlepší doba pro výsadbu ibišku bahenního je jaro nebo podzim. Před výsadbou musíte připravit půdu tak, že ji promícháte s kompostem nebo jiným organickým materiálem. Kompost zlepší strukturu půdy a zároveň zadržování vlhkosti.

Tvorba obřích květů vyžaduje dostatek živin

Pravidelná zálivka musí být zajištěna především v období sucha. Půdu udržujte vlhkou, ale nikdy ne přemokřenou, jinak začnou uhnívat kořeny. Během vegetačního období je vhodné rostlinu pravidelně hnojit, ideálně každých 4-6 týdnů, přeci jen, tvorba tak obřích květů vyžaduje patřičný přísun živin. Koncem září přestaneme hnojit a omezíme i zálivku, čímž pomalu začneme s přípravou na zazimování.

Na rašení ibišků si počkáte, tohle čekání ale rozhodně stojí za to

Ibišky si s rašením dávají velmi načas, takže si mnozí myslí, že jim rostlina odumřela. Nicméně ibišek raší až koncem května. Na jaře odstraníme staré dřevo a zkrátíme výhony na 15-20 cm nad zemí. Tím podpoříme růst nových výhonů a bohatší kvetení. Pro bohatší kvetení pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, tím si dobu kvetení podstatně prodloužíte.

Jak zazimovat ibišek bahenní?

Vhodné je mulčování půdy kolem rostliny, které v létě zadrží v půdě více vláhy a přes zimu ochrání bázi rostliny před vymrznutím. Pokud je zima chudá na srážky a nemrzne, můžete rostlinu jednou za měsíc zalít.

Chcete si odpočinout od pravidelné závlahy? Zkuste hydrogel

Nově vysazené rostliny je nutno pravidelně zavlažovat, to je jasné. Ale existuje jedna novinka, která vám s touto nezbytnou péčí může vypomoci. Jedná se o hydrogel, který zvyšuje zadržování vody v půdě nebo substrátu a tím snižuje potřebu závlahy. Částice hydrogelu na sebe vážou vodu a po obalení kořenů rostlin je zásobují vodou. Používáním zabráníme vyplavování cenných živin a zvýšíme tak přežití nových rostlin po výsadbě.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.