Turan roční se často stěhuje z volné přírody do zahrady. Zvládne ochránit jahody, ale pro zvířata je jedovatý

Turan roční je na první pohled velmi nenápadná, i když někdy i poměrně vysoká rostlina, která velmi často obsazuje neudržované trávníky a neobdělávané prostory v zahradách i městských parcích, skládky i okraje cest a daří se jí spíše v sušší a písčité půdě. V naší přírodě sice turan není původní, ale daří se mu u nás více než dobře.

Turan roční (Erigeron annuus)

Jednoletá, někdy i krátkověká vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých s přímou, v horní třetině rozvětvenou lodyhou a vřetenovitým, rozvětveným kořenem. Dorůstá do výšky 30-150 cm, v závislosti na množství živin. Listy mají na povrchu jemné chloupky a květenství se žlutým terčem a bílými až nafialovělými okvětními lístky připomíná skutečně ze všeho nejvíc podzimní astry. Květenství silně přitahuje včely, čmeláky i motýly.

Turan roční je jedovatý pro dobytek

Původním domovem turanu ročního je Severní Amerika a Mexiko, kde se často chová jako velmi nepříjemný až invazivní plevel, ale už počátkem 18. století byl dovezen i do Evropy jako okrasná rostlina. Velmi rychle však v Evropě zdomácněl, opustil zahrady a usadil se ve volné přírodě, kde však nezpůsobuje téměř žádné problémy. Pokud tedy nechováte hospodářská zvířata, pro která je turan jedovatý. Pokud ano, pak se snažte turan roční z pastvin a luk na sečení vymýtit právě včasným posečením, protože turan roční je letnička, která se velmi snadno množí semeny. Pozor, semena zvládají dozrát dokonce i na utržené rostlině! Posekanou trávu, která obsahuje turan roční na krmení zvířat nikdy nevyužívejte a ani ji nedávejte do kompostu. Na pastvě se turanu dobytek sám vyhýbá.

Turan roční jako ochránce zahrad i psího kožichu

Na druhou stranu v zahradách se turan roční chová jako účinný ochránce. V permakulturním pěstování se turan roční využívá k ochraně jahod před houbovým onemocněním a působí i jako účinný odpuzovač proti slimákům a plzákům. Dokonce i pro naše domácí mazlíčky má turan roční pozitivní účinky, a to proto, že dokáže odpuzovat blechy z jejich kožichu i pelechu. Pro tyto potřeby můžete z turanu ročního připravit tinkturu nebo nálev.

Léčivé účinky turanu ročního pro člověka

V lidovém léčitelství se využívají listy s jemnými chloupky, nenápadné květy i rozvětvený kořen turanu ročního.

  • tinktura, vyrobená z listů turanu ročního podporuje činnost mozku, míchy a nervů
  • tinktura z kořene má protizánětlivý účinek
  • koupele, do kterých se přidá výluh z listů i kořene turanu pomáhá na ekzémy, záněty kůže, léčí plíseň nehtů i kůže
  • turan pomáhá vylučovat kyselinu močovou z těla, pomáhá tak při dně, revmatismu a revmatoidní artritidě
  • využívá se při bolestech hlavy a kloubů
  • snižuje horečku
  • léčí bolest v krku, podporuje odkašlávání, pomáhá k vypocení při horečce
  • kloktání odvaru léčí zánět v dutině ústní

Zdroj:https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2283-turan-rocni-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani; http://slov.vcelysmrzov.cz/t/660-turan-rocni.html