Léčivka, která roste v přírodě, ale i v zahradách: Bylinkáři ji využívají při kašli a potěší i včely. Funguje i jako ukazatel kvality půdy

Hluchavka bílá (Lamium album) se vyskytuje v hojném množství po celé Evropě, ale i v mírných oblastech severní Asie a zavlečena byla i do Severní Ameriky. Jedná se o 20–40 cm vysokou bylinu, na první pohled podobnou kopřivě, ovšem jen do chvíle, než začne kvést. Hluchavka bílá vykvétá od konce dubna do října, bílými až nažloutlými pyskatými květy, uspořádanými v lichopřeslenech. Květy nakvétají postupně, odspodu rostliny nahoru. Hluchavka má podobný tvar listů i jejich uspořádání, jako kopřiva, ale listy nejsou žahavé. Lodyha je přímá, čtyřhranná a nevětvená, v mládí pýřitá, později olysalá, zbarvená ve spodní části do vínova či fialova.

Kde nejčastěji najdete hluchavku bílou

Má ráda vlhčí a mírně zastíněná místa, roste na okrajích lesů, v příkopech kolem cest, na rumištích a okolo křovin. Na místech s chudou půdou dorůstá do nižší výšky, v místech s dostatkem dusíku bývá hluchavka vyšší a mohutnější, s většími listy. Najdete ji v zahradách, kde roste jako plevel na záhonech i v koutech u plotu, společně s kopřivami.

Sladké květy hluchavky bílé

Jedná se o významnou medonosnou bylinu, květy nasládle voní a nektar z nich má i příjemně sladkou chuť. Čerstvé květy hluchavek můžete proto využít i na ozdobu pokrmů, jsou jedlé a překvapivě chutné. Jedlé jsou i listy, proto mladé části rostliny můžete využít na ozdobu jarních salátů a polévek.

Na co se používá hluchavka

Hluchavka bílá se využívá na koupele i obklady, ale i vnitřně, jako nálev i čaj. Hluchavka podporuje látkovou výměnu, podporuje odkašlávání, rozpouští hleny. Využívá se při kašli, a to dokonce i při kašli kuřáckém. Má uklidňující účinky při nervozitě a špatné náladě, pomáhá při nespavosti. Pomáhá při léčbě gynekologických potíží, při inkontinenci a také účinně bojuje proti potížím s prostatou.

Čerstvé listy hluchavky bílé můžete využít na ošetření drobných povrchových zranění nebo listy rozemnout a potřít jimi štípanec od hmyzu.

Jak sbírat květy hluchavky bílé

Léčivé jsou květy, nať i listy, ale květy mají vyšší obsah léčivých látek než zbytek rostliny, proto se využívají jen květy. Jejich sběr však není zrovna snadný. Květy jsou drobné a při sběru nesmí docházet k jejich pomačkání a zapaření, jinak při sušení zhnědnou a znehodnotí se.

Květy hluchavky bílé sušte rozložené v tenké vrstvě, na suchém, stinném a vzdušném místě. Nejlépe se květy hluchavky suší umělým teplem do teploty 35 °C. Suchá léčivka se skladuje uzavřená ve sklenicích z tmavého skla.

Zdroj: https://living.iprima.cz, https://www.bylinkyprovsechny.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada