Levandule nesnáší kyselé půdy: dejte jí vaječné skořápky a získáte krásné, silné a zdravé rostliny

V dřívějších dobách se dokonce vyráběl nápoj s vaječnými skořápkami, kdy se skořápky po tepelné úpravě roztlučou a zamíchají ve vodě či v jogurtu. Nicméně, mnohem bezpečnější a možná účinnější, je použít skořápky pro úpravu pH půdy u rostlin, které nemají v lásce kyselé půdy. A zrovna levandule mezi tzv. vápnomilné rostliny patří, jestliže totiž levandule nemá odpovídající pH půdy, bude mít nižší vzrůst, nebude dobře větvit a hlavně, pokvete buď velmi málo nebo vůbec. Je to způsobeno tím, že v neodpovídajících půdních podmínkách nedokáží kořeny přijímat živiny.

Pomocí hnojiva ze skořápek můžeme upravit pH půdy a to ocení nejen levandule

Většina zahradních rostlin, které se pěstují nejčastěji, preferuje neutrální pH půdy, tzn., že k takovým rostlinám nesmíme přidávat rašelinu a správně bychom neměli ani kůrový mulč. Mulčovací kůra totiž rovněž slabě okyseluje půdu, a proto ji můžete vidět nejčastěji mezi vřesovištními rostlinami, jako jsou pěnišníky, vřesy či hortenzie.

Vysadíte-li třeba zmiňovanou levanduli mezi pěnišníky a vřesy, kde bude převažovat kyselá půdní reakce, dlouho se z této středomořské krásky těšit nebudete. Levandule totiž miluje naopak neutrální či zásadité půdy, takže zrovna jí uděláte velkou radost, pokud kolem ní zapracujete rozdrcené skořápky. Zrovna tak uděláte radost všem rostlinám, které v přírodě rostou na skalách a kolem kamenů, nejčastěji se jedná o všechny skalničky, i ony vápník ze skořápek uvítají. Pokud rostlina nemá odpovídající pH půdy, nedokáže přijímat živiny z půdy, živoří nebo uhyne.

Vaječné skořápky vadí i slimákům

Někteří zahradníci tvrdí, že slimákům vadí, pokud rozdrtí vaječné skořápky a tuto drť nasypou kolem rostlin. Skořápky jsou pevné a jejich střípky ostré a právě to vadí slimákům, kteří přes tuto překážku nemohou přelézt. Za vyzkoušení nic nedáte, a kdyby to slimáky nezastavilo, uděláte radost rostlinám.

Voda z vajec je rovněž plná živin, nevylévejte ji

Když už jsme u toho využití skořápek, pokud vodu z vajec, ve které jste vařili vejce natvrdo, necháte vychladnout a zalijete s ní pokojové rostliny, rovněž vám prokáže velkou službu. Voda je totiž bohatá na živiny, které se ze skořápek uvolní právě během vaření.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada