Nenáročný hit letošního léta? Tato rostlina přežije sucho i vaši zapomnětlivost – a přesto zazáří

Jak vypadá nenáročná trvalka kohoutek věncový?

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria) patří mezi nenáročné trvalky, která vás okouzlí zajímavými stříbřitými stonky a listy i zářivě růžovými květy v odstínu cyklamen, kterými vykvétá nejčastěji. Kohoutek tvoří nejprve tenké kořeny a přízemní listovou růžici, později dorůstá do výšky 30-70 cm a má vystoupavou nebo přímou, jednoduchou nebo větvenou, plstnatou lodyhu. Stříbřitě plstnaté jsou i úzké, až 11 cm dlouhé listy. Během července a srpna tato suchomilná trvalka vykvétá nápadnými, trubkovitými květy s plochou korunou. Po opylení se vytvářejí plstnaté tobolky s drobnými semeny.

Suchomilné záhony se těší velké oblibě: vyberte ty správné druhy rostlin a v období sucha zůstaňte naprosto v klidu

www.nkz.cz

Kohoutek věncový pochází z jižních oblastí Evropy, od Španělska přes Balkán, až po Malou Asii a Kavkaz. Severní hranice původního výskytu vedla až jižním Slovenskem. V současné době se však s kohoutkem věncovým můžete setkat ve volné přírodě i u nás, v celé západní Evropě, ale i v Severní a Jižní Americe. Tato nenáročná trvalka obsazuje kraje polních cest, smetiště a další suchá a na první pohled příliš nehostinná místa.

Jak se kohoutek věncový množí?

  • Kohoutek věncový se především množí snadno a často samovolně. Rostlina se množí tzv. samovýsevem.
  • Semena také běžně seženete v nabídce semenářských firem. Vysévají se v druhé polovině dubna, přímo na venkovní stanoviště.
  • Především šlechtěné kultivary této nenáročné suchomilné trvalky se pro lepší zachování vlastností množí dělením trsů, na jaře i na podzim. Mezi šlechtěnými kultivary najdete i bíle kvetoucí odrůdy.

Jaké rostliny sázet do prérijních záhonů

www.nkz.cz

Jak pěstovat kohoutek věncový v zahradě

Pro svou nenáročnost se kohoutek věncový stal oblíbenou trvalkou pro divoce rostoucí zahrady, které nevyžadují příliš mnoho péče. Využívá se pro osázení suchých zídek, a dokonce i střešních zahrad, ale také do prérijních a štěrkových typů záhonů.

  • Kohoutek věncový vyžaduje umístění na plně osluněném záhoně, ale zvládne prosperovat i ve světlém polostínu.
  • Stanoviště by mělo být suché, klidně i kamenité, s výživnou a dobře propustnou půdou.
  • Snad jediné, co dokáže kohoutek věncový zahubit je vlhko, v zamokřených půdách většinou rychle začínají zahnívat kořeny.
  • Kohoutek věncový dává přednost půdě s neutrální reakcí.

Podívejte se do naší fotogalerie, jak nenáročná trvalka kohoutek věncový vypadá.

FOTOGALERIE: Nenáročná trvalka kohoutek věncový na sušších místech přímo září
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada