Vaše zahrada může být krásná i v zimě: téměř zapomenutá skimie ji ozdobí poupaty i červenými plody

Skimie japonská (Skimmia japonica) je málo známá pomalu rostoucí stálezelená dřevina s tuhými a lesklými listy. Ať už ji budete pěstovat v záhonu nebo v květináči, budete z ní nadšeni: po celý rok ji totiž zdobí stálezelené aromatické listy (po rozemnutí voní po citronech) a od podzimu do jara laty nerozkvetlých květů (bílé, růžové nebo červené květy kvetou od března do dubna a krásně voní), které až do jarních měsíců doplňují i červené peckovičky (nejezte je, skimie je jedovatá). 

Červené plody skimie
Info ikona

Plody skimie mají nejčastěji červenou barvu. Na fotce jsou zachyceny spolu s poupaty (pravý okraj).

Na zahradě vysaďte skimii k rododendronům

Rostlina potřebuje kyselou a propustnou půdu v polostínu až stínu. Nároky na vláhu má střední. V zimě ji chraňte proti větru, na jaře proti ostrému slunci. V běžných podmínkách je ale mrazuvzdorná a při dobré výsadbě nevyžaduje téměř žádnou péči. 

Na záhonech skimii uplatníte jako vřesovištní rostlinu, která doplní rododendrony, azalky a kanadské borůvky. Dorůstá do výšky 50 až 60 cm, existují ale i metrové či větší exempláře, záleží na odrůdě. Nestříhá se. 

Skimii v květináči chraňte před mrazem

U skimie v květináči počítejte s tím, že budou kořeny rostliny reagovat na mráz citlivěji než při výsadbě do volné půdy. Při větším poklesu teplot proto nádobu obalte například bublinkovou fólií a květináč dobře izolujte od země. Skimii i s nádobou můžete také uložit do proutěného koše vyloženého třeba slámou. Na co byste neměli v zimě zapomenout je zálivka – skimie je stálezelená rostlina. 

Zdroj: autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada