Milujete hortenzie? Spojte příjemné s užitečným a vytvořte si z nich nádherný živý plot

Hortenzie patří k nejoblíbenějším zahradním rostlinám. Není divu. Pohled na záplavu nádherných květů různých barev se zkrátka nikdy neomrzí a pro mnoho zahrádkářů se stalo pěstování různých odrůd a druhů těchto nádherných keřů skutečnou vášní. Vysadit si z nich živý plot je skvělou volbou, ale je potřeba vzít v potaz, že jde o rostliny opadavé. Jestliže ale nepotřebujete dokonalou pohledovou clonu po celý rok, hortenzie rozhodně vyzkoušejte.

Vyberte správný druh

Hortenzií existují desítky druhů. Aby byl váš živý plot efektní a splnil i svůj účel, je potřeba vybrat ten správný. Například u nás velmi rozšířená hortenzie velkolistá není vůbec pro živý plot vhodná. Jednak je poměrně nízká a její pěstování provází různé problémy. Odborníci proto doporučují zvolit méně náročné druhy jako je například hortenzie latnatá nebo stromečkovitá. Kvetou spolehlivě každým rokem, a navíc obvykle dosahují výšky 2-3 metry. Navíc nejsou ani příliš náchylné na výběr stanoviště. Daří se jim na slunných či mírně zastíněných místech v dobře propustné a vlhké půdě. Nejsou naopak vhodné pro výsadbu na stanovištích s těžkou či zásaditou půdou.    

Příprava a výsadba

Hortenzie je nejlepší vysazovat na jaře či na podzim. Nejprve si spočítejte, kolik kusů rostlin budete vlastně pro svůj živý plot potřebovat. Mějte na paměti, že hortenzie potřebují pro svůj zdravý růst a vývoj dostatek prostoru. Pro hustý živý plot doporučujeme rozestupy asi 100-150 cm mezi jednotlivými rostlinami. Hortenzie obecně preferují bohatou, dobře propustnou půdu s mírně kyselým pH (5,5-6,5). Před výsadbou proto půdu obohaťte o kompost či organické hnojivo.

Květináče s rostlinami nejprve vložte zhruba na hodinu až dvě do vody. Připravte si jamky, které budou dostatečně velké – počítejte, že by měly být zhruba dvakrát širší než je kořenový bal. Rostliny umístěte do jamek tak, aby byly ve stejné hloubce jako v kontejneru či květináči, a pak pevně zatlačte půdu kolem kořenů. Po výsadbě rostliny opravdu důkladně zalijte, ideálně dešťovou vodou. Jestliže si půda po zalití takzvaně sedne, je potřeba zeminu později ještě doplnit.

Péče a údržba

Hortenzie jsou opravdu náročné na zálivku, a to zejména během suchých období. Půdu udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou. Vlhkost kolem rostlin vám pomůže udržet mulč.

Abyste podpořili hustotu a tvar živého plotu, je nutné rostliny pravidelně prořezávat a tvarovat. Nejlepší období pro řezání hortenzií závisí na konkrétním druhu rostliny. Obecně platí, že hortenzie s kvetením na starém dřevě by měly být prořezávány po odkvětu, obvykle v časném podzimu. Hortenzie s kvetením na novém dřevě mohou být prořezávány na konci zimy nebo začátkem jara, když nejsou aktivní.

Při prořezu vyřízněte suché či poškozené větve. Zaměřte se také na prosvětlení rostliny, tím, že odstraníte některé z vnitřních větví. Díky tomu umožníte lepší cirkulaci vzduchu a pronikání světla. Hortenzie tak bude lépe kvést a také nebude tolik náchylná k chorobám. Při prořezu pamatujte také na dosažení požadovaného tvaru a velikosti.

Zdroj: Gardeners' World 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada