Talovíny raší při teplotách půdy těsně nad nulou a nevadí jim sníh ani led

Talovín zimní (Eranthis hyemalis) je jediný příslušník svého rodu, který roste v Evropě. Pochází z jihu kontinentu, kde roste hlavně ve vlhkých listnatých lesích, křovinách a na vinicích. Od 16. století se pěstuje v našich zahradách. Odtud se šíří do okolí a zplaňuje, ale původní talovíny bychom u nás nenašli. 

Talovín raší při teplotách nad bodem mrazu

Talovíny raší při teplotách půdy těsně nad nulou. Jako přezimovací orgány jim slouží podzemní hlízky, ve kterých ukládají živiny. Z tmavě hnědých, nepravidelně tvarovaných hlíz se vyvíjejí stonky dlouhé 5 až 15 cm, které postupně mění barvu z bledě žluté na zelenou a pomalu se narovnávají. Na jejich konci se pak rozvíjejí jasně žluté pohárkovité květy. Mráz přečkávají beze škod, a když se v noci silně ochladí, rostlina zavře květy – ale při oteplení se zase otevřou. 

Talovín kvete ještě před sněženkami

Talovín rozkvétá v některých letech v lednu či únoru, jindy až v březnu, nebo dokonce v dubnu. Záleží na teplotě. V každém případě však tvoří předvoj časným cibulovinám, jako jsou sněženky, narcisy, šafrány a jaterníky. Jeho zlaté květy hezky kontrastují s dekorativní kůrou dřevin, jako je javor šedý (Acer griseum), třešeň tibetská (Prunus serrula) nebo bříza himálajská (Betula utilis)

Talovín je asi nejhezčí, když roste volně v zahradě a může obsadit větší plochu. Poznáte ho snadno podle nezaměnitelných zelených listenů pod květy, které jsou dělené do širokých úkrojků.   

Jak se o talovíny postarat, aby se jim dařilo

Talovínům se dobře daří v polostínu pod listnatými dřevinami, ale prospívají i na slunci. Kombinují se s pozdě rašícími trvalkami okrasnými listem, jako jsou třeba bohyšky. Půda musí být propustná. Na podzim přihnojujte místa, kde rostou talovíny, rohovinou. 

Nejlepší doba pro výsadbu hlíz talovínu je na podzim, ale tyto odolné rostliny snesou přesazení na záhon i v kvetoucím stavu. Pokud jsou hlízy znatelně vyschlé, před výsadbou je nechte jeden den namočené ve vodě. Hlízy vsaďte spíš hluboko než mělko.  

Talovíny se také snadno množí samovýsevem. Při nákupu se však podívejte na název odrůdy: některé z nich jsou sterilní, a nemohou se tedy vysemeňovat. Samovýsevem se naopak snadno šíří odrůdy ’Grünling’ a ’Schwefelglanz’. Pro klíčení potřebují semena talovínů mrazivou periodu. Rostliny získané z výsevu pokvetou nejdříve za tři až čtyři roky