Starejte se o pokojový „jetelíček“ tak, aby vyrostl a vykvetl i další rok

Jako pokojová rostlina se nejčastěji pěstuje některý z vyšlechtěných kultivarů botanických šťavelů (Oxalis sp.). Nejčastěji se můžete setkat s čistě zeleným čtyřlístkem, jehož dlanitě složené listy mohou mít tmavý střed, nebo s fialovým trojlístkem, který někdy uprostřed zdobí světlá kresba. Prodávají se pod různými názvy: šťavel mexický (O. deppei) 'Iron Cross', šťavel čtyřlistý (O. tetraphylla), šťavel trojhranný (O. triangularis) nebo O. regenllii  'Atropurpurea' apod. V podstatě jde ale o dva druhy, a to šťavel čtyřlistý a trojhranný, které můžete zakoupit v každém druhém květinářství. 

Šťavel čtyřhranný (Oxalis triangularis)
Info ikona

Exoticky vypadající šťavel trojhranný (Oxalis triangularis)  s vínově zbarvenými listy pochází z Brazílie, zelenolistý čtyřlístek šťavel čtyřlistý (O. tetraphylla)  z Mexika. 

Foto: Shutterstock

Šťavel se pěstuje jako pokojová i přenosná rostlina

Oba pokojové druhy šťavelu mají podzemní hlízky, z nichž na jaře vyraší jejich ozdobné listy. Vyhovuje jim výživná, mírně kyselá (pH 6) a vlhká, ale ne přemokřená půda, ideálně ve světlém polostínu. Při dostatečné zálivce (pozor ale na přelití) zvládnou i více slunce, ne však přímý úpal. Rostliny také uvítají, když jim jednou až dvakrát do měsíce přidáte do zálivky hnojivo. Možností je i pomalu se uvolňující hnojivo zapracované na jaře do půdy. 

Šťavely můžete pěstovat celoročně v místnosti nebo je od druhé poloviny května přenést na balkon nebo na zahradu a tam je tzv. letnit. Kvetou od konce května až června do konce léta až září bílými nebo růžovými květy. S klesajícími podzimními teplotami začnou šťavelům pěstovaným venku žloutnout listy a rostliny se začnou zatahovat do podzemních hlízek. V tu chvíli omezte zálivku a ukončete přihnojování. Jelikož nejde o mrazuvzdorné rostliny, je třeba je po letním pobytu venku přenést na zimu zpět do interiéru. 

Potřebuje, nebo nepotřebuje šťavel vegetační klid?

Šťavely je sice možné pěstovat celoročně v interiéru při teplotách okolo 20 °C, časem však může dojít k vyčerpání rostlin. Proto byste je měli po sezoně nechat zatáhnout a odpočinout. Hlízky uskladněte v suché, chladné, ale mrazuprosté místnosti (5 °C) a na jaře (v dubnu) je vysaďte do čerstvé půdy. 

Rostliny, které jste v zimě koupili nebo dostali jako dárek, ponechte do jara v teplém pokoji. Pak je přesaďte do větší nádoby a na léto přeneste ven. Na podzim pak najeďte na každoroční cyklus zatahování rostlin a přezimování hlízek. Před uskladněním si můžete šťavely také namnožit oddělením případných dceřiných hlízek (tzv. brut), které se na jaře (stejně jako ty mateřské) vysazují do nové půdy. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada