Základní vybavení každé terasy či patia

Materiál použitý na podlahu terasy musí být odolný – vliv slunce a mrazu i střídaní sucha a vlhka vede k poměrně rychlému opotřebení. Proto volte takové materiály, které se snadno ošetřují a v případě potřeby je můžete jednoduše vyměnit (zohledněte tudíž i způsob pokládky). 

Z čeho postavit terasu

K nejoblíbenějším materiálům patří dřevo, protože se v létě nerozpaluje a při chůzi naboso je příjemné na došlap. Žádaná jsou jednak trvanlivá exotická dřeva, a jednak tvrdší tuzemská dřeva, která jsou nepoměrně levnější a časem získají sympatickou patinu. V případě dlažby se doporučuje volit větší formát, a to jak z estetických, tak praktických důvodů. Velké plochy dlaždic totiž působí elegantněji a vyžadují menší množství spár.

Čím terasu zastínit

Důležitým prvkem každé osluněné terasy je i zastínění, kterým může být markýza, sluneční plachta nebo pergola. Žádané jsou rovněž různé formy zástěn, které mohou chránit také před větrem a současně zajišťovat soukromí.

Zábradlí, nábytek a rostliny

Charakter a styl dodá balkonu nebo střešní terase i způsob ohraničení. Nejčastější volbou je zábradlí, které ale v případě rodin s malými dětmi nesmí mít horizontální příčky a je vhodné ho doplnit sítěmi. Rostliny v přenosných nádobách volte podle oslunění daného místa a vašimi možnostmi doplňovat (nebo nedoplňovat) vysazené zeleni pravidelně zálivku. Na závěr celkové vyznění terasy dotáhněte výběrem pohodlného nábytku.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada