Pěstování brambor netradičním způsobem
Pěstování brambor můžete pojmout úplně jinak, než tomu je obvyklé. Vysázet je totiž můžete do tzv. bramborové věže, která umožňuje pěstovat brambory i tam, kde není tolik místa nebo je pouze malá zahrádka. Velkou výhodou této věže je navíc fakt, že vypadá v konečném výsledku velmi esteticky.
Co k tomuto pěstování brambor potřebujete?
K pěstování brambor na malém prostoru potřebujete pletivo, koňský hnůj a slámu. Koňský hnůj, či obecně hnůj, je fantastické hnojivo do přírodní zahrady. Nahradíte jím všechny granulovaná hnojiva. Získáte s ním spoustu živin pro vaše rostliny a hlavně to většinou nic nestojí, protože obvykle existuje krásná symbióza mezi koňáky, kteří mají hnoje hodně a zahradníky, kteří ho zase potřebují. Když je v hnojivu navíc spousta žížal, jde o skutečný poklad. Žížaly vám pomohou půdu ještě více zúrodnit a rozložit. Nicméně pokud by se vám koňský hnůj špatně sháněl, použít můžete i kompost nebo granulovaný koňský hnůj.
Jak tedy postavit bramborovou věž?
Princip bramborové věže spočívá v tom, že brambory se pěstují ve válci směrem nahoru. Jedná se o tzv. vertikální pěstování. Oproti řádkům nebo standardnímu záhonu pro tento způsob pěstování potřebujete mnohem méně místa. A pokud se vám to povede, může to v konečném výsledku i zajímavě vypadat.
Základem je válec
Základem pro pěstování brambor ve vertikálním záhonu je válec, který si vyrobíte z lesnického pletiva. Jeho výroba není vůbec složitá, stačí, když konce drátků do sebe zamotáte, aby nehrozilo, že byste se mohli zranit, zároveň díky tomu bude konstrukce držet pohromadě. V případě, že takové pletivo nemáte, můžete k výrobě vertikálního záhonu použít i kari síť nebo kompozitní kari síť. Výhodou lesnického pletiva je, že má velká oka. Brambory tak jimi hezky prorostou a vám se budou snadno sklízet. Je to velká výhoda, protože si je můžete postupně brát a přitom vám dál porostou.
Lesnické pletivo srolujte do válce o průměru zhruba 60 cm, samozřejmě že můžete vyrobit i užší válec, nicméně ten pro větší stabilitu už potřebuje vyztužit. Použijte k tomu několik tyčí. Naopak pokud uděláte válec širší, bude přirozeně stabilnější a umožní vám vypěstovat ještě více brambor.
Založení vertikálního záhonu
Brambory budou kladeny do vrstev podobně, jako se vyrábí lasagne. Na dno věže dejte nejprve 30 cm vysokou vrstvu slámy (jestli nemáte slámu, nahradit ji můžete senem nebo podzimním listím). Důkladně ji prolijte vodou. Slámu potom přikryjte asi 10 cm vysokou vrstvou hnoje, do kterého asi 15 cm od okraje (po obvodu válce) zasaďte v 30 cm rozestupech sadbové brambory. Vrstvení opakujte, dokud válec nenaplníte. Nezapomeňte přitom každou vrstvu slámy důkladně prolít vodou. Poslední vrstva je specifická, protože v ní brambory nebudete sázet pouze po jejím obvodu, ale umístíte je i doprostřed. Brambory v tomto místě neporostou do boku, ale směrem vzhůru. Bramborovou věž postavte na plné slunce, protože ve stínu brambory trpí na padlí a moc dobře nerostou. Počítejte také s tím, že v prvních měsících brambory potřebují hodně vláhy. Pokud ji tedy nedostanou přirozenou cestou (z deště), věž pravidelně zalévejte.
Sklizeň z bramborové věže
Víte, že z jedné bramborové hlízy můžete sklidit průměrně 2-2,5 kg brambor? To znamená, že jedna taková věž plnohodnotně funguje jako bramborový záhon. Pokud si chcete zajistit dostatečnou úrodu pro celou rodinu, bylo by dobré, kdyby se vám na zahradu vešly 3 věže. Pozitivní je nakonec i to, že kromě brambor po jejich sklizni získáte i krásný kompost, který budete moci použít kdekoliv v zahradě.