Proč vám vadne orchidej: vyvarujte se nešvarů při jejím pěstování. Opatrní buďte hlavně na světlo

Můrovec
Info ikona

Můrovec neboli Phalaenopsis patří mezi nejvhodnější orchideje pro začátečníky a bývá i milým dárkem

Můrovec je tou nejlepší volbou pro začátečníky

Orchideje patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, a to především pro svoji jedinečnou krásu a množství krásných květů. Tou nejčastěji pěstovanou je můrovec neboli Phalaenopsis, kterou zvládne, při troše štěstí, pěstovat i začátečník a je to také druh, který můžete dnes zakoupit snad úplně všude. To, že vaší orchideji něco chybí, poznáte nejčastěji podle listů, které dají svoji nespokojenost zřetelně znát. Na vině bývá nejčastěji nevhodná teplota, nadbytek či nedostatek světla a chybná závlaha.

1. Se světlem buďte opatrní a uvědomte si, kde orchideje v přírodě rostou

Platí to i u ostatních pokojových rostlin, víme-li odkud zhruba rostlina pochází, dokážeme vydedukovat i to, jaké bude mít nároky na světlo. Orchideje rostou v deštných pralesích buď na stromech nebo pod nimi, v půdě. Tak či tak je jasné, že světlo vyžadují, ale nikdy ne přímé sluneční paprsky. Pokud totiž dáte orchidej na jižní okno a bude na ní pálit slunce, dlouho se z ní těšit nebudete. Sluneční paprsky totiž ve spojení se sklem jsou silná dvojka a popálí orchideji listy. Ideálním místem pro orchideje jsou okna a parapety orientované na východ nebo západ.

2. Střídání teplot mívá pro orchidej fatální následky

To, že orchideje nesnáší průvan je, díky jejímu původu z deštných pralesů, jasné, nicméně k tomu, aby vám prosperovaly vyžadují teplé a vlhké prostředí. Teploty jsou optimální kolem 20 °C, přičemž teplota kolem 15 °C je už pro ni hraniční. Orchideje velmi těžce nesou výkyvy teplot a náhlá změna teploty je pro ni rizikovým a velmi stresovým faktorem. V zimě jsou pro ni nebezpečné promrzlé okenní tabule, které přenášejí zimu z venku, myslete na to, jakmile bude mrznout, orchideje umístěte na jiné a teplé místo.

3. Nevhodná zálivka bývá častým zabijákem nejen orchidejí

Voda je sice základ života, a to platí jak pro člověka, tak pro rostliny, ale, pokud to s ní přeženete, může být nadbytek vody velkou hrozbou pro živý organismus a orchidej není výjimkou. Má sice ráda vlhké prostředí, nicméně pokud ji, v dobré víře, chcete dopřát dostatek vody a necháte ji stát ve stojaté vodě, nedopadne to dobře. Ve stojaté vodě totiž, také díky teplu v místnosti, budou vznikat plísně a kořeny začnou zahnívat. Takže, orchidej se buď pravidelně rosí rozprašovačem nebo ji jednou začas postavte do kbelíku s vodou, odstátou a nejlépe dešťovou, a nechte ji v něm tak hodinu. Pak ji z kbelíku vyndejte, nechte okapat a postavte zpět na parapet. Díky tomu si orchidej vezme přesně tolik vody, kolik opravdu potřebuje a odpadne tak riziko zahnívání kořenů. Přes zimu můžete závlahu snížit a vodu orchideji doplnit dle stavu jejích kořenů. Pamatujte tedy na to, že orchidej nesmí zůstat příliš dlouho mokrá.

 

Dodejte jim živiny a budou vás milovat

V zimním období máme více času na péči o pokojové rostliny a dopřáváme jim tak více, než během roku, kdy musíme pracovat také na zahradě. Pokud tedy i orchidejím chcete přilepšit a zajistit si tak pravidelné a bohaté kvetení, jednou měsíčně jim po zálivce dodejte živiny, a především ty základní jako je dusík, fosfor a draslík, které jsou obsaženy ve všech hnojivech pro pokojové rostliny. Zakoupit samozřejmě můžete také speciální hnojivo pro orchideje, ale není třeba utrácet peníze za tuto specialitku, jde jen o to, jak ze zákazníka vytáhnout peníze. Použijte běžné hnojivo pro pokojové rostliny, které jste zvyklí používat i na ostatní rostliny v bytě.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada