Podzimní trávník: připravte ho na zimu tak, aby nevymrznul a odolal plísním. Čím ho přihnojit a kdy naposledy sekat?

Do konce roku byste měli s trávníkem ještě absolvovat poslední seč, vertikutaci a přihnojení. Jelikož je však každý rok jiné počasí, nejde pro jednotlivé práce stanovit jednoznačný termín. Jako vodítko může ale posloužit konec babího léta. Dva týdny po jeho skončení – zhruba v první polovině října – můžete s přípravou trávníku na zimu začít. 

Trávník nesečte při teplotě vzduchu pod 7 °C

Kdy sekat trávník v daný rok naposledy? Podle počasí. Obvykle končí sezona sekaček během října, při pěkném počasí se ale může protáhnout i do začátku listopadu. Pozor ale, sekat byste neměli při teplotě pod 7 °C – trávníku, resp. jeho pletivům to neprospívá, což ho oslabuje. Pro poslední seč také platí minimální výška 5 cm, nižší porost by už neposkytoval kořenům před mrazy dostatečnou ochranu.

Vertikutací zbavte trávník stařiny a mechu

Vertikutace trávníku se provádí obvykle na jaře, vyplatí se ale i na podzim koncem září, začátkem října nebo po posledním sečení. Vertikutátor trávník prořeže (max. do hloubky 2 až 3 mm), a tím i rozřeže, příp. rovnou vyčeše travní plsť (stařinu) a mech, čím sníží pro houbové choroby šanci se v něm usídlit (jde zejména o plíseň sněžnou). Pokud vertikutátor nemáte, postačí i vertikutační nebo běžné hrábě. Vyčesané zbytky staré trávy a mechu ale nezapomeňte z travní plochy pečlivě odstranit (a zkompostovat). Trávník po vertikutaci nevypadá nic moc, proto ho přihnojte, zalijte a holá místa dosejte vhodnou travní směsí. 

Na podzim pohnojte trávník draselným hnojivem

Aby trávník bez problémů přezimoval, potřebuje na podzim posílit. Sílu mu dodá hnojivo s vyšším obsahem draslíku, které podpoří vyzrávání rostlinných pletiv, příznivě ovlivní růst kořenů a hospodaření s vodou. Odolnost travního porostu vůči plísním zvýší i vyšší obsah síry a dalších stopových prvků. (Prodávají se již hotové hnojivé směsi s vyváženým poměrem živin, na nichž je uvedeno i konkrétní dávkování). Hnojení trávníku v níže položených místech můžete provést od poloviny října, ve vyšších polohách už ve druhé polovině nebo koncem září (nejlépe za podmračeného počasí). 

Před zimou můžete trávník ještě vyrovnat

Pokud nemáte trávník v dokonalé rovině (máte v něm nechtěné prohlubně a vyvýšeniny), můžete ho před zimou zkusit vyrovnat. Na jednotlivá místa však nesypte vyšší než centimetrovou vrstvu půdy

Nový trávník založte ideálně do konce října

V případě, že je na tom váš trávník po suchém létě opravdu špatně, založte rovnou nový. Stihnete-li to do konce října, vzejde ještě do zimy. Při pozdějším výsevu sice už letos nevzejde, ale na jaře začne intenzivně růst.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada