Okrasné trávy ochráníte před zimní vlhkostí svázáním do snopů

Trávy na rozdíl od jiných rostlin neohrožuje v zimě tak moc mráz, jako spíš vlhkost (déšť, sníh, jinovatka). Jakmile se totiž dostane do středu zimujících rostlin, začnou trávy zahnívat. Nikdy proto trávy na zimu nestříhejte, protože tím jen vlhkosti usnadníte přístup do středu trsů. Ale ani pokud rostliny neostříháte a necháte je tak, jak jsou, neděláte dobře. Vítr nebo sníh se dostane do středu trsů, a s nimi i nežádoucí vlhkost. Jak tedy postupovat? 

Jak okrasné trávy na podzim svazovat 

Suché listy a stébla slouží v zimě jako přirozená ochrana okrasných trav. Tím, že trávu svážete k sobě, vytvoříte celou vrstvu ze suchých stébel a listů. Trs proto obejměte, stébla s listy trochu zakruťte a pevně svažte provázkem (asi ve dvou třetinách výšky trav). Do vzniklého „snopu“ by se už vlhkost neměla dostat. U velkých travních trsů si pomozte tyčí zaraženou do půdy a snop k ní pevně přivažte. 

Existují samozřejmě rozdíly v citlivosti trav vůči vlhkosti. Zatímco odolné druhy, jako třtina (Calamagrostis) nebo víceletý dochan (Pennisetum), přečkají chladné zimní období bez dalších ochranných opatření, stébla a listy pampové trávy (Cortaderia), která citlivě reaguje na zimní vlhkost, byste měli před příchodem zimy vždy svazovat. 

V chladnějších oblastech přihrňte k travám listí 

V lokalitách s drsnějším klimatem kořenovou zónu trav navíc přikryjte listím nebo chvojím. U lalangu válcovitého (Imperata cylindrica) ‘Red Baron’ je přikrytí kořenové zóny zásadní, stejně jako u čerstvě vysazených trav. Mnozí majitelé zahrad svazují trávy i z optických důvodů, aby vznikly dekorativní „panáci“.   

Na jaře už stačí jen trsy trav zastřihnout asi 10 cm nad zemí, odstranit všechny suché zbytky listů a rostliny přihnojit kompostem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada