Pár tipů, jak odstranit ze zahrady pařez: Odstraňte ho vždy, jinak vás to vyjde pěkně draho
Proč bychom pařez neměli nechávat na zahradě
Možná vás napadne otázka, proč je tak důležité při pokácení stromu pařez ze zahrady odstranit? Však jej lze ponechat, trochu seříznout a použít ho třeba jako základ pro osázenou nádobu. Jenže ponechávat pořez na zahradě má hned několik nevýhod. Tou první je, že to prostě nevypadá dobře, pokud máte krásně udržovanou zahradu, precizně střižený trávník a najednou pařez. Tím druhým problémem je, že díky často silným kořenům, které z pařezu jdou, nemůžete na toto místo vysadit žádný jiný strom, pouze nějaké mělce kořenící trvalky. No a úplně nejhorší scénář je, pokud ponechané kořeny začnou dělat neplechu a zvedají chodník, dlažbu nebo dokonce základy domu. Chtě nechtě byste tedy pařez určitě měli ze zahrady odstranit. Otázka zní, jak to provést, abychom to neodnesli na zdraví. V neposlední řadě se v pařezu může ukrývat škodlivý hmyz, a to vážně nechcete.
1. Mechanické odstranění pařezu
Mechanické metody odstranění nežádoucího pařezu jsou sice nejrychlejší a nejúčinnější, ale také nejvíce pracné a očekává se od vás nějaká fyzická zdatnost. Pokud se jedná o pařez, který má průměr do 30 cm, nebude to zase takový problém, protože i kořeny bývají méně rozrostlé.
Jak to funguje
K této metodě odstranění pařezu potřebujete rýč, krumpáč, sekeru nebo motorovou pilu. Nejprve pařez musíte odkopáním zeminy obnažit a zjistit, kudy vedou kořeny. I ty pak musíte pečlivě odkopat a potom je už jen přesekat sekerou nebo motorovou pilou. U té si ale dejte pozor, ať si nezničíte nebo neztupíte řetěz. Jakmile je kořenový bal přerušený, můžete se pokusit pařez vytáhnout. U hodně prokořenělých pařezů se hodí technika v podobě traktůrku nebo nějakého terénního vozidla.
2. Odstranění pařezu frézováním
Pařezová fréza udělá většinu dřiny za vás a vy se ani moc nenadřete. Je to speciální stroj s rychloběžným kotoučem osázeným noži z velmi tvrdého kovu. který pařez snadno odstraní. Pomocí frézy lze obrousit pařez až pod úroveň terénu. Frézováním nedochází k poškození zahrady a pokud žádnou frézu nevlastníte nebo si na práci s ní netroufáte, je řada odborných, zahradnických firem, které vám s vyfrézováním pařezu pomohou.
3. Ke slovu přichází bagr
Jedná-li se o pařez s větším průměrem nebo víte, že nemáte šanci s kořeny pohnout, ke slovu pak přichází technika. I pro malý bagřík je to práce na pár minut, nicméně pokud bagr nevlastní váš soused nebo někdo z rodiny, počítejte s tím, že to bývá finančně nákladné. V některých případech, kdy víte, že jinou šanci, jak pařezu odstranit, nemáte, vynaložených financí nelitujte.
4. Na pařez použijte chemii
Tato metoda odstranění pařezu je sice časově zdlouhavá, ale pokud vás čas netlačí, můžete se pařezu zbavit chemickou cestou. K těmto účelům, se využívá například přípravek Pařezník nebo obyčejná kuchyňská sůl. U obou to funguje stejně. Pařez rovně seříznete, vrtačkou do něj vyvrtáte několik otvorů, a to těchto otvorů aplikujete buď přípravek pro odstraňování pařezů, nebo nasypete sůl. Pak zalijete a necháte působit. Opakujte po dobu několika týdnů až měsíců, dokud neuvidíte, že pařez začíná trouchnivět a usychat.
5. I dřevokazné houby umí divy
Někdy je dobré nechat řešení problémů na přírodě. V tomto případě tak můžete k odstranění pařezu využít dřevokazné houby, které se o něj na vaší zahradě postarají úplně stejně, jako by se tomu stalo ve volné přírodě. Vy tomu jen trochu pomůžete. Dřevokazné houby v podobě hlívy ústřičné, penízovky nebo lesklokorky časem rozloží nejen pařez, ale i celý kořenový systém. Trvá to ale přeci jen mnohem déle, často i několik let, než například mechanické odstranění nebo vyfrézování. Jakousi odměnou při použití dřevokazných hub je pak to, že si navíc vypěstujete chutné houby, které v kuchyni určitě zužitkujete.
Pařezy v zahradě nejsou žádná výhra, jak se můžete přesvědčit v naší fotogalerii.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.