Pokud vám nekvete amarylis, potřebuje restart a opět pokvete obrovskými květy: dobu květu můžete i načasovat

Hvězdník kvete nejčastěji na podzim
Info ikona

Hvězdník kvete nejčastěji na podzim a lze si vybrat z širokého sortimentu kultivarů

Amarylis, zornice a hlavně hvězdník: nejkrásnější pokojová rostlina

Tato kráska pochází z Jihoafrické republiky a patří do čeledi amarylkovité. Jejím zásobním orgánem je cibule, kterou si můžete zakoupit. Pokud si chcete koupit cibuli amarylisu, kupujte dostatečně velkou, protože čím větší cibule, tím více větších květů bude mít. Amarylis má dlouhé, řemenovité listy, ty se objevují jako první. Květy vyrůstají na dlouhém stvolu a jsou zvonkovité, velké a různě barevné.

Amarylis a hvězdník: jak to mezi nimi opravdu je?

V obchodě se nejčastěji setkáte s označením amarylis, ale správně je to hvězdník. Hvězdník a amarylis jsou totiž dva rozdílné, byť velmi podobné druhy, ale každý si je stále plete, dokonce i v obchodech. Amarylis (Amarylis belladonna) má růžové a užší květy a nepěstuje se u nás tak často, kvete v zimě. Ale hvězdník (Hippeastrum), ten o kterém se dnes bavíme, a který s největší pravděpodobností máte i vy na svém parapetu. Má mnohem mohutnější květy, roste na dlouhém stvolu po dvou až pěti v široké paletě barev, někdy jsou dokonce dvoubarevné a kvete většinou na podzim.

Jak pěstovat amarylis aby kvetl?

Jako každá cibulovina potřebují i hvězdníky střídat období růstu a klidu. Pokud jsou listy krásně zelené, rostlinu pravidelně přihnojujte a přiměřeně zalévejte. Díky tomu se zvětší cibule a v ní se založí květní stvoly. S podzimem, kdy se dny zkracují a je tak méně světla, rostlina přestává růst. V této chvíli můžete zálivku vynechat, počkejte, až listy zežloutnou a jakmile zaschnou, odstraňte je. Cibuli můžete, ale nemusíte, vyndat z květináče, nechat oschnout a uložit v suchu. Hvězdník pochází z teplých krajů, takže i cibule musí být na místě, kde je minimálně 15 °C, takže je určitě nepřenášejte nikam do sklepů či jiných chladných prostor. Cibuli nechte odpočívat tak tři týdny, pak ji znovu vysaďte.

Jak vysadit cibuli hvězdníku: co dalšího potřebuje, aby kvetla

Cibuli vysaďte do kvalitního substrátu tak, aby třetina cibule zůstala nad zemí. Potom rostlinu mírně zalévejte a čekejte, až se na vrcholu cibule objeví zelené špičky. Jako první začíná růst květinový stvol s poupaty, listy se objevují až později. Od této chvíle zalévejte rostlinu pravidelně a těšte se z jeho květů.

Co s hvězdníkem po odkvětu: hlavně ať nezačne tvořit semena

Po odkvětu je nutno odstranit květní stvol, jinak by se začala tvořit semena a cibule by se tak zbytečně vysílila. Ihned po odkvětu nikdy neodstraňujte listy, jinak by cibule neměla možnost načerpat důležité látky z listů a neměla by sílu, v dalším roce by pak nekvetla.

Jak načasovat dobu kvetení amarylisu: chce to klid

Dobu kvetení lze načasovat. Po několika týdnech růstu omezte zálivku a rostlinu uveďte do klidu. Cibuli pak v suchu nechte potřebnou dobu a asi měsíc před požadovanou dobou květu ji začněte zalévat a pokračujte v péči, kterou již dobře ovládáte.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada