Maceška není žádná hřbitovní rostlina
Maceška je asi tou nejznámější dvouletou rostlinou, která se v současné době těší velké oblibě. Již dávno pominuly doby, kdy byla maceška považována za klasickou hřbitovní rostlinu a mnoho pěstitelů se do jejích neuvěřitelně zářivých barev a bohatého kvetení zamilovalo natolik, že jimi osazují nejen truhlíky na balkoně, ale také záhony.
Kdy a jak kvetou dvouletky?
Řekne-li se dvouletka, jedná se o skupinu rostlin s životností dva roky, byť v současném sortimentu dvouletých rostlin existují výjimky, které přežívají i déle než dva roky. Dvouletky mají těžký život, během prvního roku musí vyklíčit, zakořenit a přezimovat a v druhém roce teprve kvetou, plodí a odumírají.
Maceška je rostlinou našich babiček
Maceška nebo violka zahradní (Viola x wittrockiana, Viola odorata) je tou nejznámější a nejčastější dvouletkou, která je v posledních letech na vzestupu. Macešky dorůstají kolem 30 cm a můžete vybírat z nepřeberného množství druhů a kultivarů, které se hodí pro každé stanoviště. Šlechtitelé nelení a každým rokem tak sortiment macešek obohacují o nové a nové kultivary. Jak jednou macešky vysadíte, je to vždy láska na první pohled, dokážou kvést velmi dlouho, a to od března do září či října. Macešky se vysazují jako typická podzimní rostlina do truhlíků, nádob, do volných záhonů a na hroby. Jsou to nezmaři mezi rostlinami, protože přežívají i mráz a porostou jak na slunci, tak i v polostínu či stínu.
Jak se starat o macešku v nádobě
Velmi často vysazujeme kvetoucí macešky do nádob, kde ale vyžadují trochu naší pozornosti. Macešky potřebují vlhký substrát, ale nikdy nesmí dojít k přemokření. Před výsadbou tedy vždy pamatujte na dostatečnou drenáž pod kořeny, aby se zabránilo shromažďování přebytečné vody v blízkosti kořenů. Macešky tedy zalévejte nejlépe brzy ráno nebo večer, aby měla půda dostatek času na absorpci vody.
Kdy je třeba macešky zazimovat
Macešky zvládají i mrazivé počasí, a právě to je důvod, proč je vysazujeme s dalšími rostlinami do podzimních výsadeb. Ale pokud meteorologové hlásí holomrazy, i macešky ocení ochranu v podobě chvojí nebo bílé netkané textilie.
Jak si macešku namnožit
Pokud si vás macešky svými květy získaly a propadli jste jejich kouzlu, máme pro vás dobrou zprávu. Chcete-li mít hodně macešek i v příštím roce, nemusíte pro to dělat nic speciálního. Macešky jsou totiž samosprašné, takže semínka do okolí produkují sami. Jakmile tedy maceška odkvete, ponechte odkvetlé květy na rostlině a nechte semínka, aby postupně vypadla do okolí. Ve většině případů se uchytí a na jaře se dočkáte nových sazeniček svých oblíbených rostlin. Často se u nově vysemeněných rostlin dočkáte speciálních kombinací barev, zcela odlišných, než byly na rostlině mateřské.
V naší fotogalerii se můžete podívat, kolik různých barev mohou macešky mít. A zdaleka nejsou všechny.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.