Nejkrásnější druhy a odrůdy jarních sasanek: nenechte si je letos ujít

K časně kvetoucím druhům patří sasanka hajní (Anemone nemorosa), sasanka pryskyřníkovitá (A. ranunculoides) – obě najdete v listnatých lesích a na loukách – a kříženec obou uvedených druhů sasanka lipská (A. x lipsiensis).  

Sasanka hajní ’Royal Blue’
Info ikona

Kompaktně rostoucí odrůda sasanky hajní ’Royal Blue’ s malými modrými až nachově fialovými květy má nápadně tmavé listy. 

Foto: Shutterstock

Jarní sasanky kvetou bíle, žlutě, růžově i modře

Sasanky pryskyřníkovité s jednoduchými či plnými květy mají výrazné žluté odstíny. Jako první vykvétá v březnu odrůda ’Avon’. Odrůdy sasanky hajní zaujmou bílými, modrými, fialovými a růžovočervenými odstíny i rozmanitě utvářenými květy. Budete-li se pídit, najdete dokonce i odrůdy s květy, které mají ve středu zelené okvětní lístky připomínající korunku. Zvědavost vyvolává také odrůda ’Virescens’, která nemá klasické květy, jen přeměněné jemně dělené zelené listeny.  

Sasanka lipská byla sice nalezena už před 150 lety, ale cestu do zahrad si zatím příliš nenašla. Je přitom stejně vzrůstná a nenáročná jako oba rodičovské druhy a svými krémovýmisírově žlutými květy zajímavě doplňuje barevnou škálu na záhonu. 

Které odrůdy sasanek jsou nejkrásnější

Existuje určitě víc než 150 odrůd, ale ten, kdo by je chtěl sbírat, bude muset věnovat čas hledání a shánění. Obecně lze říci, že plnokvěté odrůdy rostou trochu pomaleji, a proto trvá déle, než vytvoří husté trsy.

Pokud si chcete prodloužit dobu kvetení, zkombinujte velmi časné odrůdy sasanky hajní, jako ‘Monja’, s těmi nejpozdnějšími, jako je ‘Vestal’. Velké bílé květy při odkvětu zrůžovějí odrůdě ’Westwell Pink’. Bílé okvětní lístky má uspořádané do vysokého „krajkového límce“ odrůda ’Bracteata Pleniflora’. Vnější okvětní lístky se zelenobílou kresbou jí tak propůjčují téměř nostalgický vzhled. 

Žluté květy sasanky pryskyřníkovité ’Golden Dream’ zdobí korunka ze zelených okvětních lístků – podobně jako například odrůdy sasanky hajní ‘Green Fingers’, ‘Green Crown’ a ‘Green Dream’. Odrůda ‘Golden Dream’ sice roste pomalu, ale kvete až do května.

Kde se bude sasankám nejlíp dařit

V přírodě, stejně jako na zahradě sasanky nejlépe prospívají při okraji porostu hluboko kořenících stromů a keřů a pod živými ploty z habru, buku nebo javoru babyky. Vyhovuje jim humózní, rovnoměrně vlhká půda. Neschovávejte je – dopřejte jim místo, kde se jimi v době květu budete moci potěšit. Brzy po tom, co se nad nimi objeví listy dřevin, se sasanky zatáhnou

Jak byste měli o sasanky pečovat a jak je množit 

Sasanky se prodávají i v květináčích. Vhodná doba pro výsadbu je od března až do června a také na podzim. Půdu předem důkladně připravte a do hloubky nakypřete. Těžké jílovité půdy vylepšete přidáním kompostu. Při výsadbě dodržujte odstup 10–20 cm mezi rostlinami a horní okraj balu přikryjte 2–3 cm silnou vrstvou půdy. 

Příjemnou vlastností sasanek je nenáročnost. Tam, kde rostou, je nejlepší nechat ležet spadané podzimní listí, abyste podpořili tvorbu humusu. Jednou za dva roky koncem zimy navíc rozhrňte k rostlinám vrstvu vyzrálého kompostu. Ten ale nezapravujte do půdy, abyste nepoškodili oddenky sasanek. Chcete-li je rozmnožit, půjde to nejlépe, když je v letní vegetační pauze vyjmete z půdy a rozdělíte.

K sasankám vysaďte cibuloviny nebo brambořík

Křehce působící sasanky si zaslouží podobnou společnost. Jejich trsům sluší doprovod nerozrůstajících se odrůd orseje jarního, cibulovin, bramboříku jarního, čemeřic, stínomilných trav, kapradin a bohyšek. Poslední zmíněné koncem března teprve raší a za pár týdnů zakryjí proluky, které po sobě časně kvetoucí sasanky zanechají.

Sasanky vypadají dobře také jako obruby záhonů. Dokonale působí kombinace s pozdě kvetoucími stínomilnými trvalkami, jako jsou čechravy nebo pupkovec.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada