Z chudobky plnokvětou kráskou

Ačkoli v trávníku roste sedmikráska (Bellis perennis) jako trvalka, okrasné kultivary se pěstují jen po dva roky, protože se jim časem zmenšují květy. Kromě klasických úborů s bílými jazykovými úkrojky, se pěstují i rostliny s růžovými nebo červenými. Od počtu úkrojků se odvíjí jednoduchost a plnokvětost květů a odrůd.

Sedmikráska v bájích a legendách

Podle jedné z bájí se v sedmikrásku změnila luční žínka Belidis, když se snažila uniknout milostným nástrahám římského boha Vermuna. Jiná legenda vypráví, že sedmikrásky vyrostly ze slz Panny Marie, když její rodina prchala do Egypta. Středověk zase zobrazuje sedmikrásky jako symbol čistoty a nevinnosti.

Pro jarní květy sejte sedmikrásky rok předem

Plnokvěté sedmikrásky se sejí v červnu až červenci a sazeničky se na finální místo přesazují v srpnu až září. Nejčastěji se vysazují ve sponu 20x20 cm. Vykvétají následující jaro, a to už od března, a kvetou až do září. Na zvoleném místě vydrží řadu let.

Sedmikrásky namilují slunce, ale potřebují vodu

Nejbohatěji sedmikrásky kvetou na plném slunci. Pěstovat je lze i na mírně přistíněném místě, ale méně pokvetou. Půda pro sedmikrásky by měla být hlavně propustná. Na zálivku nejsou rostliny nijak náročné, ale za sucha potřebují zvýšený příděl vody. Rychle vysychat mohou zvláště rostliny vysazené v nádobách.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada