Nařízkujte si růže: řízky odebrané začátkem léta zakoření do konce prázdnin

Záhonové a velkokvěté růže bývají roubované, což znamená že nejlépe rostou a prospívají na vhodné podnoži, která je buď hodně odolná, pomalu, nebo naopak silně roste atp. Většině botanických, popínavých, miniaturních nebo půdopokryvných růží se ale daří bez podnože, a můžete si je tedy snadno nařízkovat a vzešlé rostliny nemusíte na nic roubovat. Postup řízkování je jednoduchý a zvládne ho každý. 

Jak odebrat a upravit polovyzrálé řízky růží

Nejvhodnější dobu k odběru polovyzrálých řízků poznáte podle květů. Na poupatech by už měla být zřejmá barva růží, květy by ale ještě neměly být otevřené. Konkrétní termín se liší podle druhu a odrůdy růží, ale i regionu. 

Jak růži nařízkovat? Vezměte si čisté a ostré nůžky, odstřihněte z rostliny letošní kvetoucí výhon a rozstříhejte ho na menší dílky (řízky). Stříhejte přitom vždy nad listem. Každý řízek by měl být dlouhý 3 až 4 cm a měl by mít jeden list (květy u vrcholového řízku odstraňte). Nejlépe se obvykle ujímají řízky ze středové části výhonu. 

Dřevité řízky růží
Info ikona

Dřevité řízky růží z jednoletých výhonů by měly být asi 20 cm dlouhé.

Polovyzrálé řízky růží zakoření za osm týdnů 

Mělkou množárenskou misku naplňte zeminou určenou k množení rostlin a lehce ji utužte rukou. Připravené řízky vysaďte (zapíchněte) do půdy, a tu kolem nich prsty mírně přimáčkněte. Povrch půdy pak zvlhčete dostatečným množstvím vody z rozprašovače. Misku přiklopte krytem a umístěte ji na světlé, ale neosluněné místo

Přibližně za osm týdnů řízky zakoření. Tehdy je rozsaďte po jednom do květináčů nebo přímo na záhon. Mladé rostliny chraňte před silným sluncem a větrem. 

Dřevité řízky růží odebírejte na podzim

Jinou metodou je použití dřevitých řízků na podzim. Rovné jednoleté výhony zkraťte na délku přibližně 20 cm a odstraňte z nich listy. Řízky zapíchněte do půdy tak hluboko, aby pupen ve vrcholové části řízku byl asi 2 cm nad povrchem. Na jaře nově vyrašený výhon zkraťte na polovinu a na podzim novou rostlinu přesaďte na požadované místo. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada