Namnožte si půdopokryvné kakosty pomocí oddenků: získáte tak hodně sazenic, které na jaře vysadíte do zahrady

Kakosty (Geranium) jsou početným rodem jednoletých, dvouletých i vytrvalých rostlin, které rostou na mnoha různých stanovištích. Uplatnění proto najdou v téměř každé zahradě. 

Kakosty si můžete namnožit několika způsoby

Botanické druhy kakostu je možné množit výsevem v předjaří, kakosty, které vytvářejí přízemní růžice a přirůstají odnožemi, se množí dělením na jaře a v létě po odkvětu. Šlechtěné odrůdy a zejména oddenkaté druhy se rozmnožují řízkováním (ve vhodných podmínkách téměř kdykoli). 

Podzimní řízkování kakostů se týká oddenkatých druhů, které se šíří dlouhými nadzemními (přízemními) oddenky. K nim patří kakost cambridgeský (G. x cantabrigiense), kakost Endressův(G. endressi) a také kakost oddenkatý (G. macrorrhizum)

Z oddenků kakostů získáte hodně nových sazenic

Při řízkování nadzemních oddenků získáte snadno a rychle mnoho nových sazenic. Oddenky nejprve odstřihněte od mateřské rostliny a nařízkujte je na asi 10 cm dlouhé kousky. Odstraňte z nich starší listy, řízky zasaďte do misky s pěstebním substrátem a jemně zavlažte.  

Řízky můžete pěstovat zakryté fólií (je nutné je pravidelně větrat), ve skleníku nebo na chladném okenním parapetu. Po několika týdnech vytvoří kořeny a listy. Rostliny následně přesaďte do malých květináčů. Než vytvoří kompaktní kořenový bal a rozrostou se, může trvat až do dubna. Od jara pak nové kakosty vysazujte na záhony. 

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.