Lupina je typickou trvalkou našich babiček: Má nádherně barevné květy, ale žádné neviňátko to rozhodně není

Lupinu v zahradě nelze přehlédnout

Jakmile lupina nebo také vlčí bob (Lupinus polyphyllus) v zahradě vykvete, málokterá trvalka ji překoná. Svými velkými květenstvími ve vzpřímeném hroznu ční nad ostatními druhy. Jednotlivé květy jsou pak trubkovitého tvaru a kvetou od konce května až do srpna dle kultivaru. Lze je řezat do vázy, kde mají poměrně dlouhou životnost. Zajímavé jsou i její listy, které jsou dlanitě složené a jsou uspořádané podél stonků. Lupiny dorůstají výšky kolem 50 cm a díky listům jsou v záhonu poměrně robustní.

Lupina dodá do půdy živiny

Málokdo si uvědomuje, že lupina patří do čeledi bobovité a na svých kořenech má hlízkovité bakterie. Tyto bakterie dokážou poutat vzdušný dusík a zabudovat ho do půdy. Díky tomu je pak půda, kde se pěstují bobovité rostliny, vyživená a vše zde dobře roste. To samé platí i v případě, kdy vysejete hrách nebo fazole, i tyto rostliny půdu obohacují. Ačkoliv lupina nás umí na zahradě někdy dost potrápit, měla by v ní mít své místo právě kvůli zlepšování úrodnosti půdy.

Stříbrná zahradě sluší: Těchto 5 druhů rostlin se pyšní krásnými stříbřitými listy a rozzáří každou zahradu

www.nkz.cz

Jaké má lupina nároky

Většina trvalek, které pěstovaly i naše babičky, se vyznačovaly svojí nenáročností, dříve totiž nebylo tolik času se péči o rostliny věnovat. Pokud ale chcete lupině nějak přilepšit, má ráda propustné a vlhčí půdy. V době květu vyžaduje pravidelnou zálivku, a to zejména za horkých, slunných dnů. Velmi dobře reaguje na hnojení organickými hnojivy, nejlepší je kompost. Chcete-li jí dobu květu prodloužit, stačí, pokud budete odstraňovat odkvetlá květenství a lupina vykvete znovu.

Pozor na vlhkost v zimě

Během vegetace, tj. od jara do podzimu, lupina vyžaduje vláhu, ale pokud by měla mít pod kořeny vlhko i v zimě, bude to problém a může se stát, že na jaře nevyraší, protože uhnije. Proto na podzim lupinu sestřihněte hned u země a před zimou ji zakryjte chvojím, které ji před vlhkem ochrání.

Nebezpečnou konvalinku zkombinujte s těmito trvalkami a pro klid duše ji nahraďte málo známým krasavcem

www.nkz.cz

Lupina může být nebezpečná

Lupina se sice může jevit jako nevinná rostlina, ale vzhled může klamat. Lupina totiž patří mezi jedovaté rostliny, kdy jedovatá je celá rostlina, hlavně nadzemní část a především semena. Pokud se tedy na pozemku, kde pěstujete lupinu, pohybují nějaká hospodářská zvířata, která třeba spásají okolní trávu (například ovce, kozy, koně) nebo zde pobíhají malé děti, buďte opatrní, ať se nestane zbytečné neštěstí, kterému šlo zabránit.

Podívejte se do galerie, jaké barvy mohou lupiny mít.

GALERIE: Lupina patří mezi velmi výrazné trvalky

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada