Letní „vlasaté“ trávy: vysaďte si nenáročné druhy, které propůjčí trvalkovým záhonům lehkost a pohyb

K nejpůsobivějším okrasným travám patří na zahradě kavyl, u nějž si můžete vybrat hned z několika druhů. Není ale jediný, atraktivně vypadá i ječmen hřivnatý, některé ostřice nebo Muhlenbergia.  

Působivý kavyl do velkých i malých zahrad 

Kavyl péřovitý (Stipa tenuissima, syn. Nassella tenuissima) je jedna z nejpůsobivějších rostlin, ať už se rozhodnete použít ho ve velké, nebo v malé zahradě, případně na balkoně. Když tuhle trávu, vysokou 30–50 cm, vysadíte do větších skupin nebo pásů, promění se její dlouhé, stříbřitě bílé osiny v jemný závoj, který se táhne záhonem jako vlečka. Pomůže vyniknout pestrým květům v okolí a zklidní celkové vyznění výsadby. 

Kavyl Ivanův (S. pennata) a také 70–90 cm vysoký kavyl andský (S. ichu), který od července nese stříbrně zbarvená květenství, působí měkce a trochu rozcuchaně. Zajímavé napětí vnáší do záhonu kavyl vláskovitý (S. capillata), který roste vzpřímeně do výšky 30–80 cm a jehož stříbřité laty se při odkvětu dekorativně kroutí. 

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)
Info ikona

Kavyl péřovitý je měkká, často jen krátkověká tráva, která se dobře přesévá. Vysazuje se plošně nebo jednotlivě mezi trvalky, letničky, okrasný česnek a jiné trávy.

Kavyl, který dobře snáší sucho, se v záhoně dokonale doplňuje s prérijními trvalkami, jako je třapatkovka, máčka nebo řebříček. Jeho měkké kontury působí přirozeně také pod vícekmennými dřevinami.  

Ostřice, ječmen a další okrasné trávy

V zahradě můžete využít i další „načesané“ nebo „rozcuchané“ trávy. Muhlenbergia s jemnými, růžově zbarvenými latami může být hezkou kulisou pro trvalky. Na podzim obláčky jejích květů vystoupí do popředí. 

Jednoletý ječmen hřivnatý (Hordeum jubatum) můžete od května vysévat přímo na záhon. Jeho měkké klasy, objevující se od června do srpna, působí na dálku i na blízko a skvěle ladí s pestrobarevnými letničkami.

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)
Info ikona

Kavyl péřovitý pochází ze stepí Mexika, Texasu, Argentiny a Chile. Prospívá proto na plném slunci, nejlépe na místě s propustnou, suchou a kamenitou půdou chudou na humus.

Ostřici chocholaté (Carex comans) dávají „rozčepýřený“ vzhled jemné bronzově zbarvené listy, které se nejlépe vybarví na plném slunci. Bez obav jí dopřejte jedno z předních míst v záhonu – nejlépe v malých trsech. Anebo zvolte odrůdu ’Frosted Curls’, která má „kudrnaté“ stříbřitě zelené listy.  

A nakonec ostřice jarní (C. caryophyllea) ’The Beatles’: tmavě zelenými, stočenými trsy listů připomíná prý účesy legendární liverpoolské čtveřice (aspoň někomu). Až zavane vítr, zkuste se zaposlouchat do jejich šumu...  

Letní trávy můžete rozčesat hráběmi 

Ideální doba pro výsadbu nenáročných okrasných trav odolných k zimě je jaro. Důležitá je kyprá nezamokřená půda chudá na humus. Zastřihovat kavyly není třeba. Na jaře zevnitř trsu vyrůstají nová, svěže zelená stébla. Aby si trávy zachovaly „účes“, ale také abyste je ochránili před udušením pod tíhou květů, můžete na podzim jemné trsy rozčesat hráběmi

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada