Krocaní nudle, které změní váš pohled na zahradničení – musíte je mít
Jak vypadá laskavec ocasatý, okouzlující a nenáročná letnička?
Laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus), známý jako krocaní nudle, je nenáročná letnička z čeledi laskavcovitých. U nás se pěstuje už od první poloviny 19. století, nejprve v zámeckých zahradách, později i u venkovských chalup, odkud se jí poměrně snadno podařilo uniknout i do volné přírody. Nemá však žádný potenciál, stát se invazní rostlinou, jen se občas objevuje, jako jednoletá rostlina, na rumištích, skládkách nebo na okrajích silnic a polí.
Laskavec ocasatý tvoří přímou a obvykle nevětvenou lodyhu, vysokou 30-110 cm, která vyrůstá ze silného kůlovitého kořene. Lodyha mívá načervenalou barvu a v horní části je jemně ochlupená. Jednoduché listy s dlouhými řapíky a vejčitými, na vrcholu zašpičatělými čepelemi vyrůstají na lodyhách střídavě. Listy mají zelenou nebo i načervenalou barvu.
Od července až do září laskavec ocasatý vykvétá neobvykle dlouhým klasovitým květenstvím, které na rostlinách tvoří nápadné, přepadavé útvary, složené z obrovského množství droboučkých kvítků. Samčí květy na vrcholu květenství měří 2,5 mm, samičí květy bývají ještě menší. Tato nenáročná letnička vykvétá nejčastěji purpurovými kvítky, ale méně často i červenými, žlutými, bílými či zelenými. Po opylení větrem nebo drobným hmyzem se vytvářejí maličká semena, kterých může na jedné rostlině vzniknout až neuvěřitelných půl milionu. Semena jsou velmi lehká a větrem se šíří do poměrně velké vzdálenosti od původní rostliny.
Laskavec ocasatý se v Jižní Americe pěstoval jako kulturní plodina
V Evropě laskavec ocasatý považujeme za atraktivní nenáročnou okrasnou letničku. Před příchodem Španělů do Jižní Ameriky, kteří s sebou přivezli i pšenici a ječmen, však představoval pro tamní obyvatelstvo důležitý zdroj potravy. Řadí se k nepravým obilovinám, jeho semena neobsahují lepek a v jižní Americe se dodnes pěstuje. Krocaní nudle pochází z oblasti pohoří And, z území Peru, Bolívie a Ekvádoru, ale ještě v předkolumbovské době se rozšířil i do dalších zemí Jižní i severní Ameriky.
Jak vysévat a pěstovat laskavec ocasatý?
- Semena laskavce ocasatého se vysévají doma za oknem nebo ve skleníku od února do dubna. Ideální teplota pro klíčení je 15-20 °C.
- Od poloviny května se pak může laskavec pěstovat i z přímého výsevu. Záhon je třeba dobře připravit, semena jsou velmi jemná. Vývoj rostlin z přímého výsevu je pomalejší.
- Laskavec ocasatý se však velmi dobře množí i samovýsevem.
- Ke klíčení a v počáteční fázi růstu nových rostlinek potřebuje laskavec dostatek vláhy.
- Později laskavec ocasatý naopak velmi dobře zvládá i sucho.
- Krocaní nudli se nejlépe daří na slunných záhonech.
Nenáročnou letničku laskavec ocasatý s vtipným pojmenováním krocaní nudle si můžete prohléhnout v naší fotogalerii.