Invazivní strom, který si do zahrady nepouštějte: pajasan ohrožuje naše domácí druhy dřevin, jeho likvidace je nezbytná

Donedávna byl listnatý strom, pajasan žláznatý, považován za okrasnou dřevinu, běžně vysazovanou do parků. Jeho rychlé a jen těžko kontrolovatelné šíření po okolí však likviduje náš přírodní ekosystém. Pajasan obsazuje rozlehlá území, vytlačuje domácí druhy, například duby a habry, ale také se jedná o strom s vysoce alergenním pylem a bližší kontakt s kvetoucím stromem může skončit až zánětem kůže.

Jak se zbavit pajasanu

Samotné kácení pajasanů z parků a zahrad bohužel jejich šíření po okolí nijak nepomůže. Naopak, stromy se po pokácení šíří ještě mnohem rychleji, kořenovými výmladky. I když se často mnoha lidem likvidace zdravých stromů nelíbí, jedná se o nezbytný zásah. Stromy se musí navrtat a vpustit do nich herbicid, počkat, až dřevina odumře, a pak se teprve může pokácet. Do likvidace pajasanů by se však laici neměli pouštět sami. Vždy je potřeba kontaktovat příslušný úřad, odbor životního prostředí, který se o stromy postará.

Pajasan žláznatý (Ailanthus altissima)

Nenáročný strom, původně z východní Číny, podobný našemu domácímu jasanu, byl v minulosti s oblibou vysazován do parků i městských ulic. V Čechách byl pravděpodobně poprvé vysazen v roce 1799 na jižní Moravě, v lesních školkách v Lednici.

V lesích ho však najdeme pouze velmi výjimečně, protože sice dokáže obsadit jakoukoliv volnou plochu, ale v zápase o světlo se vzrostlými stromy naštěstí prohrává.

Pokud však na místě roste od počátku okolní výsadby, pak dokáže jakýkoliv prostor zcela obsadit, na úkor ostatních stromů. Má totiž schopnost tzv. alelopatie, což znamená, že produkuje látky, bránící růstu jiných druhů rostlin v okolí. Podle výzkumů dokáže omezit růst 35 druhů listnatých a 34 druhů jehličnatých dřevin. Látku produkují především mladé rostliny (výmladky), bojující o světlo.

Zdroj: ziva.avcr.cz; blanensky.denik.cz; zprávy.aktualne.cz