Kopretina pařížská neboli kopretinovec dřevnatý: užijte si krásnou balkonovku s květy v pestré paletě barev

Našim běžným lučním kopretinám (Leucanthemum vulgare) nebo kopretinám zahradním (Leucanthemum x superbum) se kopretina pařížská podobá pouze stavbou květu, a také všechny patří do stejné čeledi, Asteraceae, která je však velmi obsáhlá, protože se jedná o nejpočetnější čeleď krytosemenných rostlin. Na balkonech se zase pěstuje další květina, které se říká kopretina, a to kopretina kapská.

Kopretina pařížská neboli kopretinovec dřevnatý či kopretina dřevnatá (Argyranthemum frutescens)

Tuto květinu najdete na oknech a balkonech skoro po celém světě, protože se jedná o oblíbenou balkonovou květinu, ale jejím původním domovem jsou Kanárské ostrovy, kde roste jako vytrvalý polokeř. V teplejších oblastech světa se jí daří dokonce natolik, že například v Austrálii patří dokonce mezi invazivní druhy. Vytváří husté keře, vysoké až 90 cm a z pobřežních písčitých dun tam vytlačuje původní druhy rostlin.

Jak pěstovat kopretinu pařížskou v truhlíku na balkoně

Tato kopretina se u nás pěstuje nejčastěji jako do 50 cm vysoká hrnková rostlina, letnička, která nakvétá postupně od května do září. Jedná se sice o trvalku, ale chladné období středoevropské zimy venku přežít nedokáže, není mrazuvzdorná.

Od poloviny května můžete kopretinu pařížskou pěstovat na balkoně či na terase, na slunečném stanovišti, kde kvete nejlépe. V polostínu mívá bohatší olistění, ale méně květů, ve stínu nekvete. Je to nenáročná balkonovka, která vyžaduje střední zálivku a dobře prosperuje v běžném substrátu pro balkonové rostliny. Pro bohatou násadu květů kopretině dopřejte každý týden také hnojivo pro balkonové květiny. Odkvetlé květy z rostliny pravidelně odstraňujte.

Jak přezimovat kopretinu pařížskou


Pokud se chcete pokusit o přezimování kopretiny pařížské, pak ji na podzim, před příchodem prvních mrazíků, přeneste do chladnějšího pokoje nebo do bezmrazého skleníku. V zimě rostlina potřebuje teplotu 5-10 °C a velmi mírnou až občasnou zálivku. Při vyšší vlhkosti zeminy napadají rostlinu často houbové choroby. Při pokojové teplotě však zimu nepřežije a vadí jí i suchý vzduch vytápěných bytů.

Pokud se vám podaří rostlinu přes zimu uchovat, pak ji na jaře seřízněte asi o 1/3 a přesaďte do nového substrátu pro balkonové rostliny.

Zdroj:https://www.ceskestavby.cz/rostliny/argyranthemum-parizska-kopretina.html; https://magazinzahrada.cz/clanek-310922-parizska-kopretina-znate-ji

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada