Velikonoční výzdoba hrobů: inspirace, jak krásně a vkusně vyzdobit hrob a neutratit tisíce. Vytvořte věnec nebo osení

Jak ozdobit hrob na Velikonoce

Ať již Velikonoce slavíte jako křesťané, tzn. jako den zmrtvýchvstání Ježíše Krista, nebo se uchylujete spíše k oslavě příchodu jara, v každém případě je třeba myslet na velikonoční výzdobu. V obchodech se to již hemží čokoládovými vajíčky, zajíčky a různými dekoracemi, ať již závěsnými, tak na položení. Ale, není vždy třeba utrácet horentní sumy za věci, které si můžete vyrobit doma sami nebo je pořídit za nižší peníz, než by tomu bylo v obchodech.
Pokud jste to vy, kdo se ve vaší rodině stará o hrob či urnu v kolumbáriu, určitě se vám hodí pár nápadů na velikonoční dekoraci pro tato pietní místa.

1. Osázené nádoby s jarními rostlinami či cibulovinami

Klasickou velikonoční dekorací hrobů jsou osázené truhlíky či nádoby s jarními rostlinami. Máte-li možnost výsadby na hrobě, můžete tyto rostliny vysadit přímo do půdy. K takové dekoraci vám postačí nějaká nádoba, truhlík či květináč, který naplníte substrátem, na dno můžete dát kamínky nebo kousky cihly, aby nádobu neshodil silnější vítr. K osázení můžete použít odolné macešky, sedmikrásky, pomněnky či petrklíče a prvosenky. Do nádob můžete také vysadit cibuloviny. Vše stačí dozdobit kraslicí, skořápkami od vajec či nějakým dřevěným zápichem. Jakmile položíte osázenou nádobu na místo, rostliny v ní pořádně zalijte. Na pravidelnou závlahu musíte myslet i v následujících dnech a to především, bude-li slunečné počasí.

 

2. Osení s velikonočními dekoracemi

Další oblíbenou obdobou osázených nádob jarními rostlinami je výsev osení. Do vybrané nádoby či proutěného košíku, záleží, co máte doma, nasypte substrát a vysejte pšenici či ječmen, jiné obilniny nejsou vhodné. Zrno by mělo být zhruba 0,5 -1 cm pod povrchem půdy. Pečlivě zalévejte a asi za 10 dnů budete mít osení narostlé. Dozdobit ho můžete kraslicemi na špejli, malou pomlázkou, skořápkami či umělými, jarními rostlinami. Velmi dobře vypadá, pokud přímo do osení vysadíte třeba sedmikrásky či primulky.

3. Velikonoční věnec

Věnec je symbolem koloběhu a věčnosti života a z toho důvodu má své nezastupitelné místo jak na Vánoce, tak i na Velikonoce. Jednoduchý věnec vyrobíte z prutů keře, který má pružné dřevo, hodí se tedy vrby či třeba svídy, které navíc dodají barvu. Několik prutů vytvarujeme do kruhu, spojíme drátem a pomocí tavné pistole na tělo věnce nalepíme dekorace opět v podobě kraslic, skořápek, umělých květin či různých zvířátek.

 

4. Větvičky z keřů ve váze

Tou nejlevnější variantou, pokud potřebujete ušetřit nějakou tu kačku a zároveň chcete dát něco pěkného na hrob, jsou narašené větvičky z okrasných dřevin. Postačí vám tedy nějaká sklenice či váza s vodou, kam nastříháte třeba narašené větvičky břízky, vrby nebo i keřů, které máte na zahradě, velmi dobře vypadají třeba tavolníky. Na větvičky pak stačí zavěsit na stuze kraslice, přidáte pár větviček rozkvetlé zlatice a jívy (kočičky) a velikonoční výzdoba za pár korun je na světě.

5. Umělé či řezané jarní květiny

Další možnou variantou velikonoční dekorace na hrob je použití květin, a to jak umělých, tak řezaných. Chcete-li zakoupit řezané květiny, které dáte do vázy, vybírejte mezi druhy květin, které zvládnou případnou nepřízeň počasí. Vhodné jsou chryzantémy či santini, dále karafiáty a to jak drobnokvěté či velkokvěté. Umělé jarní květiny mají výhodu v tom, že vám vydrží na hrobě dlouho, nemusíte se o ně starat a v současné době jsou natolik dobře a kvalitně vyrobené, že často nepoznáte, že se jedná o umělou rostlinu. Umělé květiny můžete buď vložit do vázy, stejně jako živé, kde samozřejmě není třeba voda, nebo je jen převážete barevnou stuhou a položíte na hrob.

Jakmile budete mít dekoraci hotovou, nezapomeňte zapálit svíčku.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada