Jaké druhy orchidejí pěstovat?
1. Phalaenopsis
Mezi nejoblíbenější a zároveň nejvíce prodávané orchideje patří Phalaenopsis neboli můrovec, který zakoupíte v každém hobbymarketu. Jeho počeštělé jméno vzniklo díky tomu, že květy připomínají nočního tropického motýla. Tento druh orchideje je oblíbený proto, že se dobře přizpůsobuje bytovým podmínkám, na péči je nenáročný, má krásné květy a kvete velmi dlouho. Můrovec je tak vhodnou orchidejí pro začátečníky.
2. Cymbidium
Kromě můrovce bývá v bytech oblíbená také orchidej s názvem Cymbidium česky člunatec, jejíž půvab spočívá v četnosti květů. Pro pěstování v bytech se ale hodí pouze nižší kultivary tohoto rodu, protože pro ně jsme schopni zajistit odpovídající podmínky. Větší kultivary mají velké pahlízy a dlouhé listy a vyžadují tak poměrně hodně místa kolem sebe. K vyvolání kvetení navíc vyžadují výrazný pokles teploty, což by v bytě mohl být problém zařídit, a vyžadují i vysokou vzdušnou vlhkost mezi 60 až 80 %. Z toho důvodu Cymbidium pěstují většinou jen vášniví pěstitelé, kteří je mají umístěné ve vytápěném skleníku, kde mohou lépe regulovat klima. Cymbidium se tedy hodí spíše pro zkušené pěstitele.
3. Dendrobium
Rod Dendrobium neboli stromobytec zahrnuje ohromné množství rozmanitých druhů a u nás lze tento rod rozdělit na dvě skupiny dle nároků na pěstování:
- Jedna potřebuje během vegetačního klidu nižší teplotu a hodně světla.
- Druhá naopak vyžaduje po celý rok vyšší teploty.
Všechna Dendrobia ale mají jedno společné: vyžadují menší pěstební nádoby. Dendrobium také miluje velmi vlhké prostředí, takže taková světlá koupelna nebo i kuchyň, je pro ni naprosto v pořádku. Květy Dendrobia bývají vonné.
4. Miltonia
Některé druhy Miltonie vám svými květy budou připomínat velkokvěté macešky. Rod Miltonia se správně dělí na dvě skupiny, byť v obchodech to nerozlišují. Jedna skupina pochází z Brazílie, označují se jako pravé miltonie a vyžadují vyšší teploty. Druhou skupinu tvoří druh Miltoniopsis pocházející z Kolumbie a podle tvaru květů bývají označované jako maceškovité. Každá z těchto skupin však má jiné nároky na pěstování, a pokud jej chcete pěstovat, musíte se orientovat, do jaké skupiny daný druh patří. Obecně lze spíše do bytových podmínek doporučit pravé miltonie, které jsou odolnější, lépe snáší vyšší teploty, co v bytech panují, a spíše nám prominou nějakou pěstitelskou chybu než druh Miltoniopsis.
Nákup orchideje si žádá pečlivost
Jakmile si vyhlídnete nějakou orchidej, dobře ji prohlédněte. Listy nesmí být ani zvadlé, ani poškozené, kořeny mají mít šedou barvu se zelenými špičkami, a pokud kvetou, květ je svěží.
Orchidej nesmí jevit žádné známky napadení škůdci či chorobami, především těmi houbovými. I tak, pro jistotu, nově zakoupenou rostlinu minimálně na týden izolujte od ostatních rostlin pro případ, že byste nějaký ten symptom přehlédli.
Substrát nesmí být těžký a přemokřený, vezmete-li orchidej do ruky, je lehká. Vždy je lepší, když při nákupu orchidej ještě nekvete, protože kvetoucí jedinci hůře snáší změnu prostředí. Pokud kupujete orchidej v zimě, nebo naopak v létě, za velmi horkých dnů, vždy si ji nechte dobře zabalit. Stačí chvilka na mrazu a dlouho se z orchideje těšit nebudete.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.